TCMB, TR Karekod’un Kartlı Ödemeler aracılığıyla gerçekleşecek işlemlerde kullanılmasına ilişkin detaylı teknik ilke ve kurallarını içeren TR Karekod Teknik İlke ve Kuralları Rehberi’nin 1.2 sürümünü yayımladı.

Doküman, Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodun Üretilmesi Ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik ile TR Karekod İlke ve Kuralları (Teknik Doküman) belgesi baz alınarak oluşturuldu.

Bu dokümanla birlikte katılımcılar “ATM TR Karekod ile Hesaba Para Yatırma” akışları için ve üçüncü taraf mobil uygulamalardan anlık bildirim onayı ile müşteri doğrulaması yapılan ödeme akışları için test ve sertifikasyon adımları tamamladıktan sonra müşterilerine bu hizmetleri sunabilecekler.

TCMB, yayımlanan rehberin amacının kartlı ödemelerde kullanılacak karekod yapısının, Yönetmelik ve Teknik Dokümanla uyumlu olarak düzenlenmesine yönelik belirtimlerinin tanımlanması olduğunu söylüyor. Rehberin ilk sürümü Aralık 2020’de, 1.1 sürümü ise Mart 2022’de yayımlanmıştı. 1.2 güncellemesiyle birlikte ATM TR Karekod ile Para Yatırma Akışı ve Üçüncü Taraf Mobil Uygulamalarınca Anlık Bildirim Onayı ile Müşteri Doğrulaması Yapılan Ödeme Akışları tanımlanmış oldu.

Rehberde, Kartlı Ödemeler için Karekod Kullanım Modelleri’nden ATM TR Karekod ile Para Çekim İşlem Akışı’na ve BKM Kartlı Ödemeler için Karekod Belirtimleri’ne kadar birçok detaya ve işlem akışlarına dair bilgi veriliyor.

Yayımlanan rehberi buradan indirebilirsiniz.