Yapay Zeka muazzam bir ivme kazanmış durumda ve FinTech sektöründe de etkisini fazlasıyla hissettiriyor. market.us tarafından yayımlanan rapora göre yapay zekanın FinTech sektöründeki piyasa değeri 2033 yılına kadar 76,2 milyar dolara ulaşabilir.

Fintech’te Yapay Zeka ifadesi, operasyonel verimliliği, risk yönetimini ve müşteri hizmetlerini geliştirmek için makine öğrenimi, doğal dil işleme ve robotik dahil olmak üzere AI teknolojilerinin finansal hizmetlere entegrasyonunu ifade ediyor.

Finansal teknolojilere yapay zeka entegrasyonu, karmaşık finansal süreçlerin otomasyonunu sağlar, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerini kolaylaştırır ve dolandırıcılık tespit ve önleme mekanizmalarını güçlendirir. FinTech’teki yapay zeka uygulamaları, algoritmik ticaret ve kredi puanlama sistemlerinden müşteri hizmetleri için chatbot’lara ve kişiselleştirilmiş finansal tavsiye platformlarına kadar uzanıyor.

FinTech pazarındaki yapay zeka, otomatikleştirilmiş finansal hizmetlere ve karar verme için gelişmiş analitiklere yönelik artan talep nedeniyle hızlı bir büyüme yaşıyor. market.us’un verileri de bunu açıkça gösteriyor.

Raporda dikkat çeken diğer çıkarımlar şöyle:

  • Yapay zeka odaklı FinTech şirketlerine yapılan yatırımlar yalnızca 2023’te 10 milyar doları aşarak pazarın yapay zeka teknolojilerine olan güvenini ve desteğini ortaya koydu.
  • 2023 yılında “Çözüm” segmenti, FinTech pazarında yapay zekanın baskın oyuncusu olarak ortaya çıktı ve yüzde 78,3’ün üzerinde önemli bir pazar payı elde etti.
  • 2023 yılında “Bulut” segmenti, FinTech pazarında yapay zeka alanında yüzde 62,9’un üzerinde önemli bir pay elde ederek hakim bir pazar konumu elde etti.
  • 2023 yılında Analitik ve Raporlama segmenti, FinTech pazarında yapay zekanın baskın oyuncularından biri olduğunu gösterdi ve yüzde 30,7’nin üzerinde önemli bir pazar payı elde etti.
  • Kuzey Amerika, 2023’te küresel pazar payının %41,5’inden fazlasını ele geçirerek fintech pazarında yapay zekaya liderlik ediyor.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.