Küresel alternatif yatırım şirketlerinden Investcorp, Suudi Arabistan’ın önde gelen SaaS e-ticaret etkinleştirme platformu Salla’ya halka arz öncesi 130 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

Yatırım, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun tamamına sahip olduğu Sanabil Investment ile birlikte yapıldı. Bölgesel bir girişim sermayesi yatırımcısı ve Salla’nın mevcut hissedarlarından biri olan STV de işleme katıldı.

Salla, KOBİ’lere ve girişimci adaylarına e-ticaret hedeflerini gerçekleştirmeleri için özel bir SaaS çözümü sunarak Suudi Arabistan’daki girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla 2016 yılında Mekke’de kuruldu. Salla, irili ufaklı birçok tüccarın, önümüzdeki yıllarda yıllık yüzde 25’in üzerinde büyümesi beklenen 20 milyar dolarlık bir e-ticaret pazarına girmelerini sağlıyor. Salla, 2020’den bu yana 7 milyar dolarlık e-ticaret satışı sağladı ve şu anda platformda 80 binden fazla aktif satıcıya hizmet veriyor.

Nawaf Hariri ve Salman Butt tarafından kurulan şirket şu anda teknoloji ve ürün geliştirmeye odaklanmış 160’tan fazla geliştiriciye sahip. Tüccarlara tamamen dijitalleştirilmiş ve otomatikleştirilmiş bir çözüm sunarak e-ticaret web sitelerini oluşturmalarına, ürünlerini birkaç saat içinde çevrimiçi olarak satmaya başlamalarına, çevrimiçi ödemeleri kabul etmelerine ve ürünlerini son kullanıcıya göndermelerine olanak tanıyor.

Salla, çevrimiçi ödeme çözümleri ve lojistik şirketleriyle tam entegre olmanın ötesinde, platformunda 400’den fazla uygulamaya sahip ve satıcılarını çevrimiçi bir iş yürütmenin yaşam döngüsü boyunca desteliyor.

Investcorp Gelişmekte Olan Piyasalar Özel Sermaye Başkanı Walid Majdalani konuyla ilgili olarak: “Suudi Arabistan’da bugün bir milyondan fazla KOBİ var ve son beş yılda üç kat büyüdü. Krallığın dönüşüm gündeminin inovasyonu teşvik etmeye ve yeni nesil girişimcileri güçlendirmeye devam edeceğine ve Salla’nın e-ticaret ekosisteminde yeni şirketlerin gelişimini desteklemek için önemli bir kolaylaştırıcı görevi göreceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

KaynakWamda