Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB vatandaşlarına önemli kamu hizmetlerinde sınır ötesi dijital erişim sağlayan yeni bir dijital kimlik çerçevesi üzerinde anlaşmaya vardı.

Yeni Dijital Kimlik Cüzdanı, vatandaşların ticari sağlayıcılara başvurmak zorunda kalmadan kendilerini çevrimiçi olarak tanımlamalarına ve kimliklerini doğrulamalarına olanak tanıyacak.

AB dijital kimlik cüzdanı gönüllülük esasına göre kullanılacak. Müzakereler sırasında AP vekilleri, dijital cüzdanı kullanmamayı tercih eden kişilere karşı ayrımcılıktan kaçınarak vatandaşların haklarını koruyan ve kapsayıcı bir dijital sistemi teşvik eden hükümleri de güvence altına aldı.

Parlamento ayrıca şeffaflığı, yeniliği teşvik etmek ve güvenliği artırmak için açık kaynaklı bir cüzdanı da zorunlu kıldı. Ayrıca, hesap verebilirliği ve izlenebilirliği sağlamak adına ilgili şirketlerin kaydı ve gözetimi için de katı kurallar belirlediler.

Yeni düzenlemeyle birlikte Avrupa Dijital Kimlik Cüzdanı sahipleri;

  • Gerek kamu hizmeti gerekse özel sektör hizmetlerine güvenli ve kolay bir şekilde erişebilecek
  • Önemli dijital belgelerin (diplomalar veya tren biletleri gibi) güvenli bir şekilde saklanması ve paylaşılması mümkün olacak
  • Kullanışlı ve erişilebilir dijital imzalara sahip olacaklar
  • AB dijital pazarı çerçevesinde tek tip dijital cüzdana sahip olacaklar.

Kararın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.