FinTek sektöründe 20 yıllık deneyime sahip Olçay Çat, iş zekası ve veri analitiği çözüm sağlayıcısı EnSight’ın Genel Müdürü oldu.

Hazır iş zekası modelleriyle birçok sektöre satış, operasyon, üretim, pazarlama, insan kaynakları, lojistik, finans gibi alanlarda hızlı ve güvenilir analitik çözümler sunan EnSight Bilgi Teknolojileri’nin Genel Müdürlüğü’ne Olçay Çat atandı.

EnSight’ın sektör ve şirketlere göre özelleştirilebilir analitik çözümleriyle verinin her seviye için anlaşılabilir olarak yorumlanması ve buna uygun aksiyonlar alınması sağlanıyor. Şirket, halen Türkiye ve uluslararası ölçekte perakende, FMCG (hızlı tüketim ürünleri) finans, sigorta, üretim gibi birçok sektöre çözüm sunuyor.

EnSight Genel Müdürü Olcay Çat, iş zekâsı ve veri analitiği sayesinde işletmelerin mevcut durumlarını yorumlama ve geleceğini planlama noktasında çok daha net olabildiğini ve bu şekilde de şirket kârlılığını önemli oranda artırdığını vurguluyor. Çat, “2011 yılından bu yana Microsoft Gold Partneri olarak en üst düzeyde iş zekâsı ve analitik modeller geliştiren EnSight, bu alanda Türkiye’deki pek çok başarı hikayesi yazılmasını sağladı ve Microsoft Data & AI konusunda ‘Advanced Specialization’ almaya hak kazandı. EnSight’ın hazır iş zekâsı ve analitik modelleri Microsoft Fabric, Synapse, Power BI, Azure Data Factory, Azure Data Lake gibi çözümlerle tam entegre sunularak kurumlara kısa sürede etkin kazanımlar sağlıyor” diyor.

Kariyeri, bu iş için biçilmiş kaftan

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Olcay Çat, iş hayatına ve finansal teknolojiler alanında çalışmaya 2001 yılında Çözüm Holding’de başladı. Bu tarihten sonra birçok ulusal ve uluslararası firmada ürün yönetimi, iş geliştirme, iş ortakları yönetimi, satış-pazarlama, inovasyon-teşvik, insan kaynakları, strateji ve süreç yönetimi gibi birçok alanda görev alarak uzmanlaştı. Enqura’da 3 yıl kadar strateji ve büyümeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Çat, Nisan 2022’de ise Fineros CEO’su olmuştu. 

Sektörde kadın istihdamını artırmaya yönelik projelerde aktif görev alan Çat, WBN (WomenBuzz Network) Türkiye platformu kurucuları arasında yer alıyor. Aynı zamanda İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği Kurucu Üyesi olan Olcay Çat, çeşitli platformlarda mentorluk da yapıyor.