JP Morgan Chase, önümüzdeki yılın başlarına doğru ABD’deki perakendecilerle biyometrik ödemeleri yaygınlaştırmayı planlıyor.

Goode Intelligence’a göre, küresel biyometrik ödemelerin 2026 yılına kadar 5,8 trilyon dolara ve üç milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor. JP Morgan da bu alanın büyüme potansiyelinin farkında olan bankacılık devlerinden bir tanesi.

Geçtiğimiz yıl JP Morgan, bununla ilgili olarak pilot uygulamalar gerçekleştirmek üzere biyometrik teknolojilerde uzman olan PopID ile ortaklık kurmuş ve teknolojiyi devasa müşteri tabanına getirme niyetinin sinyallerini vermişti. Bankanın biyometri ve kimlik çözümleri genel müdürü Prashant Sharma, verdiği bir demeçte bu yıl daha geniş çaplı bir dağıtımdan önce daha fazla pilot uygulama yapılacağını söyledi.

Sharma konuyla ilgili olarak: “Her tüccarın bunu benimsemesini isteriz, ancak günün sonunda bu tüccarın tercihi olacaktır. Tüccarların biyometrik tabanlı ödemeleri kabul etmek için ihtiyaç duyulan araçlar benimsemesi biraz zaman alacak, ancak umarım biyometrik veri kabulü yapan hepsi bir arada olan bir cihazın olduğu noktaya geliriz.” ifadelerini kullandı.

Mastercard da kısa bir süre önce, işletmelerin uygulamalara veya web sitelerine giriş yapan, çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar için biyometrik teknolojileri entegre etmelerini kolaylaştıracak bir hizmet sunmuştu. Visa da yüz doğrulama ödemeleri konusunda PopID ile birlikte çalışmıştı.

Mastercard Biyometrik Kimlik Doğrulama Hizmeti’ni başlattı

KaynakFinextra