HSBC, bireysel yatırımcılara yönelik blokzinciri tabanlı gerçek dünya varlığı sunan ilk banka oldu.

Önde gelen finans kurumlarından HSBC, Hong Kong’daki bireysel yatırımcılar için altın tokenize etti. Dijital varlık platformu Orion’da mint’lenen HSBC Gold Token’a HSBC İnternet Bankacılığı ve HSBC HK Mobil Uygulaması üzerinden erişim sağlanabileceği kaydedildi.

HSCB, tokenizasyon olarak adlandırılan teknoloji ile gerçek dünya varlıklarını (RWA), blokzincirine yerleştirmiş oldu. Banka, böyle bir hizmeti sunan ilk banka oldukları için gurur duyduklarını bildirdi.

HSBC, 2023’te İsviçre merkezli kripto saklama hizmetleri sağlayıcısı Metaco ile iş birliğini duyurmuş, tokenize altın planlarına dair ilk bilgileri de geçtiğimiz Kasım ayında paylaşmıştı.

HSBC Hong Kong servet ve kişisel bankacılık başkanı Maggie Ng, konuya ilişkin açıklamasında, “HSBC Orion tarafından desteklenen HSBC Gold Token’ın, Hong Kong’da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından yetkilendirilen ve dağıtılmış defter teknolojisine -distributed ledger technology- dayanan ilk bireysel ürün olmasından gurur duyuyoruz.” Dedi.

HSBC ayrıca yeni ürünü hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı 39 sayfadan oluşan bir de dokuman paylaştı. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
İngilizce dilindedir.