Bilgi teknolojisi endüstrisindeki lider şirketler, yapay zeka nedeniyle işlerinin elinden alınmasından endişe duyanlara yönelik bir konsorsiyum kurdu. İşte detaylar…

Alphabet – Google, Amazon, Meta, Apple ve Microsoft gibi bilgi teknolojisi endüstrisindeki büyük şirketler (kısaca BigTech’ler), yapay zeka nedeniyle işlerinin elinden alınmasından endişe duyan kişilere yönelik bir konsorsiyum kurdu.

AI-Enabled ICT Workforce Consortium ismi verilen oluşum, işten çıkarmalara dair günden güne artan endişelere dair çözüm önerileri odağı taşıyor…

BigTech’ler ve danışmanlık şirketlerinden oluşan grup, bilgi ve veri kapsamında yeniden beceri kazanma/geliştirme ihtiyacından yola çıkarak yapay zekanın iş kayıplarına yol açacağı fikrine karşı çıkmayı amaçlıyor. Bu noktada sadece teoride değil, proaktif adımlar atılacağı görülüyor. Konsorsiyum; Google, Microsoft, IBM, Intel, SAP ve Accenture’un desteğiyle Cisco tarafından yönetilecek.

Konuyla ilgili olarak bir sözcü ITC’nin görevinin, insanların yapay zeka ile ilgili eğitim programları bulmasını ve işletmeleri “vasıflı ve işe hazır” çalışanlarla buluşturmayı esas alacağını belirterek şöyle devam ediyor: “ITC’nin benzersiz yaklaşımı, yapay zekanın beceriler ve görevler de dahil olmak üzere belirli iş rolleri üzerindeki etkisini araştıracak, değerlendirecek ve yapay zeka destekli bir ICT iş gücü için eğitimler önerecek…”

Yapay zeka dost mu, düşman mı?

Yapay zeka, her ne kadar yavaş adımlarla ilerliyor gibi görünse de iş dünyasındaki etkileri açıkça hissedilmeye başlandı. Örneğin UPS’in 116 yıllık tarihindeki en büyük işten çıkarma adımı kısa süre önce gerçekleşti ve köklü şirketin CEO’su Carol Tomé, bunun sorumlusunun “yapay zeka da dahil olmak üzere yeni teknolojiler olduğunu” açıkça söyledi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, geçen yıl Bloomberg’e verdiği bir demeçte, yapay zeka tarafından otomatikleştirilebileceğini düşündükleri roller için işe alımları durdurmayı planladıkları bilgisini paylaşmıştı.

İlginç bir diğer detay olarak Almanya’daki bazı teknoloji fabrikalarında çalışanların haftalık çalışma süresinin ‘yapay zekaya nedeniyle’ düşürüldüğü belirtiliyor.

Çalışanlar genel itibarıyla mutsuz… Zira McKinsey tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette iş dünyasındaki profesyonellerin %25’inin yapay zekanın benimsenmesinin sonucu olarak işverenlerinin personeli işten çıkarmasını bekledikleri kaydedildi.

KaynakTech Crunch