Uber, Meksika’daki FinTech planlarını askıya almaya karar verdi. İşte detaylar…

Finansal ürünler sunmak için resmi lisans (IFPE) almasına rağmen Uber, Meksika’daki FinTech girişimlerini -en azından bir süreliğine- askıya almaya karar verdi. Konuya ilişkin detaylı bir açıklama henüz paylaşılmadı.
Buna karşın Uber’in rakipleri DiDi ve inDrive; ödemeler, krediler ve kredi kartları alanlarındaki hizmetlerini genişletmeye devam ediyor.

Ulaşım odaklı platformların Meksika’daki stratejileri farklılık gösteriyor. Uber planlarını ertelerken DiDi ve inDrive alternatif veri ve finansal katılım potansiyelinden yararlanmak için yaklaşımlarını geliştiriyor…

Meksika’da FinTech odağındaki fırsatlara yönelik iş birlikleri artıyor

inDrive, kredi veren bir fintech olan R2, kartlar sunan Galileo ve Mastercard gibi şirketlerle iş birlikleri yaparak Meksika’daki sürücülere kredi ve kredi kartı teklifleri sunmaya başladı. Sürücü verilerini finansal ortaklarıyla paylaşan inDrive, böylelikle onların kredi başvurularını değerlendirmesine, etkinleştirmesine ve tahsil etmesine yardımcı oluyor.

DiDi ise başlangıçta yalnızca yolculara ve sürücülere sunulan kredi tekliflerini bağımsız DiDi Finanzas uygulaması aracılığıyla tüm Meksikalıları kapsayacak şekilde genişletti. DiDi Préstamos, 2021’deki lansmanından bu yana 2023 sonu itibarıyla 5 milyondan fazla kredi kullandırırken, ödeme hizmeti DiDi Pay 2 milyondan fazla işlemde kullanıldı.
Geçtiğimiz yıl şirket, Meksika’da denetime tabi bir kurum olan Regigold tarafından verilen DiDi Card kredi kartını piyasaya sürdü.

Bu gelişmeler, ulaşım (ve dağıtım) platformlarının bankalar ve fintech alanına girmesiyle birlikte Meksika ekonomisindeki yenilikçi fırsatları, veri potansiyelini, finansal katılım ve yeni iş stratejileri alanlarındaki potansiyeli açıkça gösteriyor.

KaynakContxto