FinTech İstanbul, DIFC üst düzey yöneticileri ile Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya (MEASA) bölgesindeki pazar fırsatlarına ilgi duyan özel davetlileri, 16 Nisan Salı günü, Finartz Ofisinde ağırladı.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC), yaklaşık 3 milyar nüfusu barındıran, 8 trilyon ABD doları nominal GSYİH’sı olan ve 72 ülkeden oluşan Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’nın (MEASA) önde gelen finans merkezi konumunda. Bu kapsamda FinTech İstanbul, DIFC ile yenilenen MoU Anlaşması kapsamında DIFC üst düzey yöneticileri ile MEASA bölgesindeki pazar fırsatlarına ilgi duyan özel davetlileri, 16 Nisan Salı günü, Finartz Ofisinde ağırladı.

FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi Dr. Soner Canko ve Finartz Kurucu CEO’su Cihan Demir’in ev sahipliğindeki etkinliğe katılan DIFC üst düzey yöneticileri; DIFC CEO’su Arif Amiri, DIFC Authority İş Geliştirme Direktörü Salmaan Jaffery ve DIFC Başkan Yardımcısı Ahmed Al Aulaqi oldu. Sınırlı sayıda davetlinin katıldığı ve son derece verimli geçen buluşmada aşağıdaki konular ele alındı;

– MEASA bölgesinde inovasyon ve FinTech,
– Orta Doğu’daki yatırımcı tercihlerinin inovasyon şirketlerine yönelişinin değişimi,
– DIFC’nin girişimcilere sunduğu olanaklar,
– Hukuki ve düzenleyici çerçeve,
– Regulatory Sandbox Yapısı,
– Yetenek çekme ve elde tutma,
– İş ve yatırım faaliyetlerini bölgeye yerleştirmenin faydaları.

DIFC’in güçlü ve bağımsız yargı sistemi ile düzenleyici çerçevesinden, küresel finansal avantajlarından, ilham verici mimarisinden ve destek hizmetlerinden yararlanan 5 bin 400’den fazla aktif şirket mevcut. Ayrıca bu şirketlerde çalışan 42 binden fazla profesyonel ile DIFC, son derece canlı bir ekosistem özelliği taşıyor…

Yukarıdaki grafikte DIFC kapsamında geniş bir yelpazedeki sayıları 207’yi bulan FinTech’in sektör dikeyleri dair ayrıntılar görülüyor.

MEASA’nın lider FinTech ve inovasyon merkezi olan DIFC’e dair öne çıkan veriler.

Dubai’nin inovasyon ve girişim sermayesi fonları (VC) açısından bölgedeki doğru lokasyon olduğuna işaret eden grafik.

Soldan sağa; Dr. Soner Canko, DIFC CEO’su Arif Amiri ve Prof. Dr. Selim Yazıcı.