CB Insights, veri odaklı içgörüler sunan, dünyadaki fintech yatırım trendlerini, ortaklık faaliyetlerini, aktif yatırımcıları ve anlaşmaları analiz eden State of FinTech raporunun 2024 yılı 1. çeyrek dönemine ilişkin sürümünü yayımladı.

CB Insights’ın ekosistem tarafından merakla beklenen “State of FinTech Q1’24” raporu yayımlandı.
Raporda öne çıkan bazı detaylar şöyle:

  • FinTech finansmanı düşüşünü ilk çeyrekte de sürdürerek önceki çeyreğe (2023 yılı 4. çeyreği) göre yüzde 16’lık gerilemeyle 7,3 milyar dolar seviyesine geldi. Bu rakam, aynı zamanda 2017 ilk çeyreğinden sonraki üç aylık dönemlere dair en düşük yatırım miktarı anlamına geliyor. Diğer yandan yatırımcıların daha düşük yatırımlarda bulunması neticesinde anlaşma sayılarında yüzde 15 oranında artış kaydedildi…

  • 2024 yılı ilk çeyreğinde sadece 12 mega tur gerçekleşti ve bunlar da toplam yatırımların yüzde 26’sını oluşturdu. Bu veri de dikkat çekici, çünkü 2023 yılı 2. çeyreğindeki yüzde 23’lük orandan günümüze ‘en düşük’ paya işaret ediyor.
  • İlk çeyrekteki en büyük FinTech turu, Birleşik Krallık merkezli Monzo’nun küresel fonlamanın da yüzde 6’sına denk gelen 421 milyon dolarlık anlaşması oldu.
  • Bankacılık finansmanı 38 anlaşmada 1 milyar dolara ulaştı. Çeyrekteki en büyük 10 bankacılık anlaşmasından 5’i son aşamadaydı ve 2’si 100 milyon doların üzerindeki mega turlardı. Monzo’nun öne çıkan 421 milyon dolarlık Seri I anlaşmasının yanı sıra Almanya merkezli BaaS şirketi Solaris’in 104 milyon dolarlık F Serisi turu dikkat çekti.
  • Avrupa’da fintech yatırımları yüzde 22’lik artışla 2,2 milyar dolara yükseldi. Avrupa, 2024 yılının ilk çeyreğinde fintech finansmanında artış kaydedilen tek büyük küresel bölge oldu.

CB Insights’ın Q1’24 dönemi için hazırladığı kapsamlı FinTech raporuna buradan ulaşabilirsiniz.