“Finternet: the financial system for the future” (Finternet: Geleceğin Finansal Sistemi) başlıklı rapor yayımlandı. İşte detaylar…

“Finternet”, tıpkı internet gibi birden fazla bağlantısı olan, çok sayıda finansal ekosistemin bulunduğu geleceğin finansal sistemi için bir vizyon şeklinde özetlenebilir. Bu kapsamda Agustín Carstens ve Nandan Nilekani, “Finternet: the financial system for the future” (Finternet: Geleceğin Finansal Sistemi) başlıklı yeni bir çalışma raporunda, Finternet’in bireyleri ve işletmeleri finansal yaşamlarının merkezine yerleştirerek güçlendireceğini savunuyor.

Birleşik defterler, bu vizyonu gerçeğe dönüştürme amacıyla umut verici bir araç olarak tanımlanıyor. Birleşik defterler sadece mevcut finansal işlemleri iyileştirmekle kalmayıp, aynı süre çerçevesinde tamamen yeni finansal ürün ve işlemleri de mümkün kılacaktır.

Rapor ayrıca gerekli ekonomik, teknolojik, düzenleyici ve yasal yapı taşlarını açıklamaktadır ve gelecekteki finansal sistemin temel bir parçası olması gereken sekiz temel tasarım düşüncesini ortaya koymaktadır.

Buradan okuyabilirsiniz, İngilizce dilindedir.

Öte yandan raporun duyurusu, 19 Nisan’da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yazarların sunumları ve Banco Central do Brasil Başkanı Roberto Campos Neto, Deutsche Bundesbank Başkanı Joachim Nagel ve Kore Merkez Bankası Başkanı Changyong Rhee’nin katılacağı ve Adam Posen’in moderatörlüğünü yapacağı bir panelle gerçekleştirildi.

Yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz.