İddialara göre X.AI Corp, 6 milyar dolarlık son derece yüksek profilli bir finansman turunu tamamlamaya çok yakın…

Bloomberg’in haberine göre Elon Musk‘un yapay zeka girişimi X.AI Corp, 6 milyar dolarlık finansman turunu tamamlamaya çok yaklaştı. Söz konusu yatırımla girişimin yeni değerlemesinin de 18 milyar dolara ulaşacağı iddia ediliyor.

2023 yılının Mart ayında kurulan X.AI ile ilgili olarak son derece yüksek bir yatırım alacağına dair spekülasyonlar bir süredir devam ediyordu. Son haberler ise konuya daha fazla detay katıyor. 6 milyar dolarlık yatırım iddialarına ek olarak yatırımcılar arasında Sequoia Capital’ın da yer alacağı kaydediliyor.

Söz konusu yatırım turunun X.AI’ın OpenAI gibi büyük yapay zeka oyuncularına karşı rekabet gücünü artırmayı amaçladığına şüphe yok. Bu arada girişimin kurucusu Musk’un aynı zamanda OpenAI’nin kurucu üyelerinden biri olduğunu hatırlatalım. Buna karşın lider yapay zeka şirketi ile karmaşık bir ilişkisi olduğu biliniyor.

Daha önceki iddialar X.AI için 3-4 milyar dolar aralığında bir yatırıma odaklıydı. Son gelişmeler rakamın neredeyse 2 kat arttığına ve 6 milyar dolar seviyelerine geldiğine işaret ediyor.

Finansman turunun 6 milyar dolarla noktalanacağına dair iddiaların konuya yakın olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırıldığını da belirtelim.

KaynakBloomberg