Türkiye’deki çalışmalarını hızlandırmak amacıyla Layer-1 blokzinciri ağı Sui, İstanbul’da bir lansman düzenledi.

Sui Vakfı Genel Müdürü Greg Siourounis, toplantıda Sui Network’ün Web3 ve blockchain’in günlük hayata entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla geliştirildiğini ve DeFi ile Web3 gaming alanlarında ekosisteme getirdiği yenilikleri anlattı. Ayrıca, Sui Foundation’ın Türkiye pazarındaki kısa ve uzun vadeli planlarını ve global çalışmalarını paylaştı. Toplantıda OKX TR ile stratejik bir işbirliği yaptıkları da duyuruldu. Bu işbirliği kapsamında OKX TR, Türkiye’deki kullanıcıların Sui ekosistemine erişmeleri için birincil güvenilir platformlardan biri olacak.

Sui Connect etkinliğinde, Siourounis ve OKX TR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, Türkiye’ye özel stratejik bir iş birliğini duyurdu. Bu kapsamda, OKX TR Türkiye kullanıcılarına özel bir “öğren ve kazan” etkinliği başlatacak.

Siourounis, Aralık 2023’te 100 milyon doları aşarak dünya çapında en iyi DeFi protokolleri arasında yer alan ve Nisan 2024 itibarıyla toplam kilitli değerini 710 milyon doların üzerine taşıyan Sui’nin, Layer-1’lerin ölçeklendirme gibi temel sorunlarını çözmek amacıyla kurulduğunu belirtti. Sui’nin çok kolay ölçeklendirilebildiğini, güvenilir olduğunu ve %100 çalışma süresi ile milyonlarca kullanıcıya hizmet verdiğini vurguladı. Siourounis ayrıca, Sui’nin yeni bir oyun konsolu ile oyun alanında önemli bir yenilik sunduğunu söyledi.

Sui’nin merkeziyetsiz mobil ağlar, sürdürülebilirlik ve oyun alanındaki altyapı çalışmalarıyla önemli faydalar sağladığını belirten Siourounis, blockchain teknolojisinin şeffaflık ve güvenlik sunduğunu, kullanıcıların verilerini kontrol etmelerini sağladığını ifade etti. Ayrıca, farklı sistemler arasında çalışılabilirlik ve ölçeklendirilebilirlik sunduğunu ekledi.

Türkiye’de gerçekleştirmek istedikleri üç ana plandan bahseden Siourounis, yeni geliştiriciler için eğitimler, seminerler ve atölye çalışmaları düzenlemek istediklerini, Move dilini öğretmeyi planladıklarını ve yerel çözüm ortakları ile işbirlikleri yapmayı hedeflediklerini belirtti. Sui Network olarak Türkiye’de blokzinciri bilgisini ve benimsenmesini geliştirmek için OKX TR ile ortaklık kurmaktan büyük heyecan duyduklarını söyledi.