Almanya’da merkez bankası tarafından CBDC odağında tartışmalara neden olan ilginç bir teknik makale yayımlandı. İşte detaylar…

Almanya’nın merkez bankası olan Deutsche Bundesbank, “CBDC and banks: Disintermediating fast and slow” başlıklı bir çalışma yayımladı. FinTech Istanbul Stratejik Partneri ve aynı zamanda CBDC alanında global ölçekte önde gelen isimlerden Dr. Michael Salmony, yakından incelediği çalışmaya ilişkin görüşlerini kısa bir LinkedIn paylaşımı ile aktardı.

“Dijital Euro’nun ne olduğu tam olarak anlaşılmış değil”

Dr. Salmony, CBDC ile birlikte bankaların aracısız hale getirilmesinin ele alındığı 35 sayfalık belgeye ilişkin eleştirilerini sıralarken yürütülen anketten yola çıkarak tüketicilerin Dijital Euro’nun ne olduğunu bilmediğini/anlamadığını kaydetti. Ayrıca yanıtların çelişkiler barındırdığına nedenleri ile birlikte işaret etti…

Tüketicilere sorulan sorulara atıfta bulunarak anketin ‘sorunlu olduğu’ görüşünü paylaşan Dr. Salmony, “olası bir bankacılık krizinde nakit olarak kullanılabilir ya da transfer edilebilir bir alternatif olarak paranızı Digital Euro’ya aktarır mısınız” şeklindeki (özetlenmiş) anket sorusunun yanıtlarını örnek gösterdi. Bu noktadaki senaryoda, Dijital Euro’ya yönelik talebin yaklaşık yüzde 25 arttığı bulgusuna değindi ve makalenin bir tüketici anketi esaaslı temelinin genel itibarıyla kusurlu olduğunu ifade etti.

Dr. Salmony, LinkedIn paylaşımının sonunda “Birçok yanlış varsayımı olan oldukça korkutucu bir makale” ifadelerini kullandı.

CBDC, tüm dünyada araştırılan ve devletlerin merkez bankaları nezdinde yakın temasta olduğu bir konu. Bununla birlikte yeterince anlaşılamadığı görüşü de yaygın. Bu bağlamda, Deutsche Bundesbank’in son çalışması, CBDC ile ilgili farklı bakış açılarını harekete geçirme ve tartışma yaratma potansiyeli taşıyor.

Anketler ve grafiklerle sunulan İngilizce dilindeki çalışmayı buraya tıklayarak/dokunarak incelemek mümkün…

Chairing panels on CBDC Ecosystem and CBDC Cross-Border Payments
with Banque de France, World Economic Forum WEF, Central Bank of Israel, Ripple,
International Monetary Fund IMF, Central Bank of Zambia, Banco Central del Uruguay

CBDC Conference 24, 10-12 Eylül’de İstanbul’da!

Son olarak CBDC dendiğinde global düzeydeki en önemli etkinliklerden biri olan CBDC Conference 24 yaklaşıyor! Türkiye’de CBDC’yi en çok konu edinen, bu alandaki araştırmalara ve etkinliklere katkılar sağlayan FinTech İstanbul’un destekçileri arasında yer aldığı CBDC Conference 24, bu sene 10-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.
30 Mayıs 2024 tarihine kadar alınan kayıtlarda indirimli fiyatların uygulanacağını hatırlatalım.

Detaylı bilgi için ve kayıt için: https://www.cbdc-conference.com/