Global ölçekte 20-26 Mayıs haftasının en büyük 5. FinTech yatırımı bir Türk girişimi olan Colendi’ye yapıldı. İşte detaylar…

Geçtiğimiz haftanın öne çıkan FinTech yatırımı Abound‘a yapıldı.
800 milyon paundluk son yatırım turunu başarıya kapattığı duyurulan Birleşik Krallık merkezli FinTech, toplam finansmanını da 1,3 milyar paund’a yükseltmeyi başardı.

Paris merkezli yeni bir FinTech olan ‘H’, 220 milyon dolarlık çarpıcı bir tohum yatırımı alarak lansmanını gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık’tan ödeme çözümü odaklı Vitesse, Seri C finansman turunda 93 milyon dolar yatırım aldı.

İsviçreli neobanka Alpian, Seri C turunda 83,5 milyon dolar yatırım aldı…

Türk fintek girişimi Colendi, başarıyla tamamlanan Seri B yatırım turunda 65 milyon dolar finansman elde etti. 700 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşen yatırım turuna Migros, Citi Ventures, Sepil Ventures, Re-Pie Asset Management, Finberg ve Hedef Holding’in yanı sıra mevcut yatırımcıların katıldığını bildirildi.

Dijital banka kurma başvurusu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 2023’te onaylanan Colendi’nin aldığı son yatırımın, Colendi Bank’in kuruluşu için kaynak sağlayacağı ifade edildi.

Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Öte yandan Londra merkezli kimlik doğrulama ve siber güvenlik girişimi Footprint, Seri-A yatırım turundan 13 milyon dolar finansman sağladı. Ayrıca yapay zeka destekli akıllı cüzdanı ile tanınan Kudos da 10,2 milyon dolar yatırım aldı.