Bir BaaS girişimi olan Synapse, başka FinTech’leri de olumsuz yönde etkileyecek şekilde tasviye edilmek üzere…

Synapse, başta FinTech’ler olmak üzere diğer şirketlerin ürünlerine bankacılık hizmetleri yerleştirmelerini esas alan iş modeli ile bir BaaS girişimi ve yaşadığı kriz, çeşitli ölçeklerdeki müşterilerini de etkiledi.

100 kadar FinTech müşterisi bulunan Synapse’nin sorunları, başka girişimlere de zarar verdi ve ABD’nin dört bir tarafındaki tüketiciler de bundan endişe verici ölçekte etkilenmeye devam ediyor.
Sancılı bir süreç…

San Francisco merkezli girişimin tasviye edilmek üzere olması ile birlikte çok sayıda FinTech, Synapse vasıtasıyla müşterilerine sunduğu özellikleri (anında ödeme, vb.) kullanamadı.

Örneğin Synapse müşterilerinden Copper, mevduat hesaplarını ve banka kartlarını aniden durdurmak zorunda kaldı. Copper kullanıcıları, fonlarına erişim sağlayamazken ani gelişme, müşteriler üzerinde adeta şok etkisi yarattı.

10 milyon tüketiciyi etkileyebilir

a16z olarak bilinen girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’ten daha önce büyük bir yatırım alarak dikkatleri üzerine çeken Synapse’in çöküşünün yaklaşık 10 milyon tüketiciyi olumsuz yönde etkileyebileceği konuşuluyor.

Bu arada girişimin şimdiye kadar 50 milyon doların biraz üzerinde risk sermayesi topladığını belirtelim. 2019’da 33 milyon doların üzerinde yatırım alan FinTech, kaynaklarını yönetemedi ve 2023 boyunca çalışan sayısını azaltmasına karşın krizden kurtulamadı. 2024’te varlıklarının TabaPay isimli FinTech tarafından satın alınması gündeme gelmesine görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

KaynakTech Crunch