Minted Connect Birleşik Krallık, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş ortakları üzerinden veya direkt olarak ulaştığı 500.000’den fazla kullanıcısına istedikleri miktarda (100 gr, 1 kg, 10 kg vb.) buğday, arpa, mısır ve fındık alabilme imkânı sunmaya başlıyor.

Günümüzde altın, gümüş ve platin almayı mümkün kılan Minted Connect, Cropto ile yeni bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliği sayesinde tarım ürünlerine parçalı olarak 7/24, kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılacak.

Tarımsal emtia varlığına dayalı başta buğday, arpa, mısır ve fındık olmak üzere tarım ürünlerinin tokenizasyonu ile oluşmuş bir tarımsal emtia token platformu olan Cropto; gerçek varlığa dayalı modelini kullanarak Ankara, Çorum ve Samsun’da yüksek kapasiteli güvenli depolarda gerçek zamanlı saklanan ürünlere kullanıcıların anlık erişebilmesini sağlıyor. 

Cropto’nun (cropto.io) sunduğu ürünler, tarım sektöründe şeffaflık, izlenebilirlik ve verimliliği artırmanın yanı sıra, Minted Connect işbirliği ile birlikte BAE ve Birleşik Krallık tarafında da müşterilerin kullanımına açılıyor. Bu sayede Türkiye’de tarım ihracatına da büyük fayda sağlanması bekleniyor. 2030 yılına kadar global tarımsal emtia yatırımlarının %5-10’unun blokzincir teknolojisi ile oluşturulmuş uygulama ve ürünler üzerinden yapılacağı öngörülüyor. Bu yatırımların en az %5’inin Minted Connect & Cropto işbirliği üzerinden gerçekleşmesi hedefleniyor.

Bu yeni işbirliği hakkında konuşan Minted Connect kurucu ortağı Engin Bütün; “Gerçek dünya varlıklarına herkesin ulaşabilmesi bizim için çok değerli. Bu varlıkların teknolojik olarak günlük kullanılan yatırım ve birikim uygulamalarının içine girmesi ise son derece önemli bir adım. Bu sene Minted Connect olarak Visa Innovation programının bir parçası olduğumuzdan beri inovasyon ve farklı pazar açılımları konusunda çok kapsamlı çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde MENAT (MENA + Türk Cumhuriyetleri) bölgesinde önemli projelere imza atacak ve yeni iş ortaklıklarımızı duyurmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cropto CEO’su Demir Aksoy ise; “Cropto, tarım sektöründe dünyada ilk ve tek Tarım RWA (Real World Assets) Token ailesidir. Anadolu’da yetişen tarım ürünlerine yatırımı, blokzincir teknolojisiyle yeniden tasarlayarak, herkesin kolayca ve istediği miktarda başta buğday, arpa, mısır ve fındık gibi ürünlere yatırım yapmasını sağlıyoruz. Minted Connect ve Cropto işbirliği ile dünya genelinde isteyen herkes, tarım emtiasına 7/24 kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapabilecek.” şeklinde açıklama yaptı.