Bu sene üçüncüsü düzenlenen Point Zero Forum, finansın geleceğine ışık tuttu.

FinTech İstanbul’un medya partneri olduğu Point Zero Forum, 1-3 Temmuz 2024 tarihleri arasında İsviçre’nin Zurich kentinde gerçekleşti. Peki, Elevandi ve İsviçre Uluslararası Finans Devlet Sekreterliği’nin kar amacı gütmeyen bir girişimi olan Point Zero Forum’da neler öne çıktı?

Finansal hizmetler alanında politika ve teknoloji diyalogunu teşvik etmek için kurgulanan ve üçüncüsü düzenlenen Point Zero Forum, İsviçre’nin en önemli yüksek segmentli finans etkinliği. Blockchain, CBDC’ler, yapay zeka, uluslararası finans, güvenlik, quantum teknolojisi, tokenizasyon, stablecoin’ler, cüzdanlar, ödemeler ve daha fazlası finansın geleceğine odaklanan etkinliğin bu seneki ağırlıklı konularıydı.

Etkinlik, katılımcılar için önde gelen İsviçreli şirketlere ve inovasyon laboratuvarlarına özel erişim sağlayan “İnovasyon Turları” ile başladı. Bu turlar, en son projeleri ilk elden deneyimlemek, finans sektöründe yeniliği yönlendiren trendler ve teknolojiler hakkında fikir edinmek için fırsatlar sundu.

İkinci günde merkez bankası temsilcileri, düzenleyiciler ve sektör liderleri bir araya geldi. Etkinlik, bir dizi liderlik diyaloğu, kamu-özel sektör yuvarlak masa toplantıları, çalıştaylar ve networking fırsatları sundu.

3. gün, Risk değerlendirmesine öncelik verilmesi ve düzenlemelerin önemine değinen FINMA CEO’su Stefan Walter’ın konuşmasıyla başladı. Walter, DLT ve kripto para birimleri gibi teknolojilerden yararlanan yeniliklerin, temeldeki teknolojiye öncelik vermek yerine pazarın geneli üzerindeki etkileri açısından incelenmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, MiCA gibi yasal çerçevelerin yeni iş modellerine rehberlik etme ve finansal hizmetlere olan güveni artırma noktasındaki önemini vurguladı.

Dönüştürücü teknolojinin güvenini, benimsenmesini ve büyümesini teşvik etmeyi ve uygun yönetişim ve risk çerçevelerini değerlendirip teşvik etmeyi amaçlayan Point Zero Forum 2024’ün en önemli konuşmacıları şöyle sıralandı: Visa Danışma Kurulu Başkanı Axel Weber, UBS Switzerland Başkanı Sabine Keller-Busse, Uluslararası Finanstan Sorumlu Devlet Bakanı Daniela Stoffel ve Zurich Switzerland CEO’su Juan Beer.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.