Dijital ve kripto varlık sektöründeki en büyük şirket olan Tether Operations Limited ve öncelikle bankalar ve diğer finansal kuruluşlar için dijital ve kripto varlıklarda uzmanlaşmış teknoloji ve strateji ortağı BTguru, Türkiye’de dijital varlıkların benimsenmesini teşvik etmek amacıyla eğitim girişimleri ve özel projeler için bir mutabakat imzaladı.

Bu mutabakat, kuruluşlara Bitcoin, stablecoinler, blockchain ve peer-to-peer teknolojinin faydalarını tanıtmak için kapsamlı eğitim girişimleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tether ayrıca, BTguru’nun mevcut bağlantılarını kullanarak Türkiye’deki finansal kurumlarla bilgi alışverişini ve potansiyel işbirliğini kolaylaştırmak için gerekli iş birliği ortamını teşvik edecektir. Ek olarak, mutabakat, bankalar ve finansal kurumlar için gerçek dünya varlık (RWA) tokenizasyonu kullanım vakalarını değerlendirecek ve BTguru Core platformunu kullanarak kripto para tabanlı ödeme ağı senaryolarını değerlendirecektir.

ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi’ne göre Türkiye, şu anda kripto para işlem hacminde dördüncü sırada yer almakta olup, bu durum ülkenin dijital varlık sektörüne olan artan ilgisinin ve katılımının önemli bir göstergesidir. Bu sıralama, Türkiye’nin dijital varlıkları ve blockchain teknolojisini benimsemesinin arttığını yansıtmakta olup, daha fazla kişinin kriptoparanın potansiyel faydalarını fark etmesiyle birlikte bu eğilimin devam etmesi beklenmektedir. En son kripto endüstrisi raporlarına göre sırlamalarda, Türkiye, yaklaşık 170 milyar dolar alarak geçen yıl içinde dördüncü sırada yer almakta olup, kullanıcılarının daha çok devalüasyonuna karşı kripto para yatırımına odaklandığı görülmektedir. Türkiye’de kriptoparanın öneminin benimsenmesiyle, söz konusu mutabakatın bölgede yatırımcıların bilinçli kararlar vermelerinde yardımcı olacağına inanıyoruz.

Tether ve BTguru, insanların hızla gelişen dijital alanda başarılı olmalarına yardımcı olma taahhüdünde kararlıdır. Bu taahhüdün bir parçası olarak, yerel finansal kurumlar ve bireyler arasında dijital varlıklar ve blockchain teknolojisi hakkında farkındalığı ve anlayışı artırmak için programlar ve çalıştaylar geliştireceklerdir. Söz konusu bu çalışmalar, mevcut ve gelecek yasal düzenlemelere ve standartlarla uyumlu olacaktır.

“Tether ve BTguru, dijital varlıkların ve peer-to-peer teknolojilerin dönüştürücü gücüne inanıyor ve ortak stratejiler, eğitim girişimlerini ve çalıştaylarını teşvik ederek dijital varlıkların sorumlu ve bilinçli kullanımına sağlam bir temel sağlayacaktır. BTguru ile bu ittifakı kurarak, Türkiye genelinde özgürlüğü teşvik eden ve insanları eğiten bir hareketin parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi Tether CEO’su Paolo Ardoino.

“BTguru, Türkiye’de uzun zamandır beklenen dijital varlıkların yasal çerçevesinin olgunlaşması ışığında Tether gibi bir endüstri devi ile uzmanlığını projelendirmekten heyecan ve gurur duymaktadır. BTguru olarak, yeni iş kollarını Tether ile etkinleştirmek ve Tether’in ölçeğini Türkiye’nin bankacılık dikeylerine ve geliştirilen dijital varlık iş kollarına dahil etmek konusunda istekliyiz. Türkiye’nin bankacılık sektörü ‘yeni bir döneme’ girmiştir. Türkiye’nin ödeme sistemleri ve dijital bankacılıkta örnek uygulamaları ve iş modelleriyle tanınan bankacılık sektörü, şimdi küresel kripto para piyasasında da yerini almaya hazır. Tether’in, BTguru’nun bankalar ve diğer finansal kurumlar portföyüne katkısı ile örnek uygulamaları geliştirme yolunda hızlı bir şekilde ilerliyoruz.” dedi BTguru Yönetici Ortağı Can Bükülmez.

Bu mutabakat, Türkiye’de dijital varlık eğitimi ve benimsenmesinin ilerletilmesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Dijital varlıkları daha erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, bu girişim Türkiye genelinde işletmeler ve bireyler için Finansal yatırım ortamını daha kapsayıcı ve dirençli hale getirebilir.

**Tether ve USD₮ Hakkında**

Tether, küresel finansal pazarı dönüştürmeyi amaçlayan stablecoin teknolojisinin öncüsüdür. Amacı, erişilebilir, güvenli ve verimli finansal iletişim ve enerji altyapısı sağlamaktır. Tether, daha büyük finansal katılım ve iletişim sağlar, ekonomik büyümeyi teşvik eder ve bireyleri ve işletmeleri güçlendirir.

Sektördeki en büyük, en şeffaf ve en likit stablecoin’in üreticisi olarak Tether, dezavantajlı toplulukların yararına sürdürülebilir ve dirençli bir altyapı inşa etmeye kendini adamıştır. En son blockchain ve peer-to-peer teknolojiyi kullanarak, geleneksel finansal sistemler ile merkezi olmayan finansmanın potansiyeli arasındaki boşluğu kapatmaya kararlıdır.

**BTguru Hakkında**

BTguru, öncelikle bankalar ve diğer finansal kuruluşlar için dijital ve kripto varlıklarda uzmanlaşmış lider bir teknoloji ve strateji ortağıdır. BTguru, Gerçek Dünya Varlıkları (RWA) Tokenizasyonu, Kripto Saklama Altyapısı, Blockchain Tabanlı Geliştirme Çözümleri, Kripto Uyum Danışmanlığı, Kripto AML, Teknoloji ve İş Uygulamaları konusunda kapsamlı çözümler sunmaktadır.

BTguru, finansal kurumların dijital ve kripto varlıklar alanında başarılı olmalarını sağlamak için gerekli kurum içi inovasyonu ve dönüşümü sağlamkatadır. BTguru, bankalar ve fintech’lerin, dijital varlık ürünlerini B2B2C olarak entegre etmelerine ve pazara sunmalarına olanak tanıyan bir “Dijital Varlıklar Hizmetini”, platform olarak sağlar. Ayrıca, geleneksel finansal kurumların dijital ve kripto varlıklar alanında faaliyet göstermelerine olanak tanıyan bütün hizmetlerini uçtan uca sağlar. BTguru, yenilikçi ve güvenli çözümlerle dijital varlıkların büyümesini ve benimsenmesini teşvik etmeye kararlıdır.