Amerika Birleşik Devletleri Başka adaylarından Donald Trump’ın açıklamaları Meksika’da Bitcoin için parlak bir gelecek vadediyor.

ABD başkan adaylarından Donald Trump seçildiği takdirde sınır ötesi para transferlerine limit ve daha sıkı kontrol getireceğini açıklamıştı. Ancak bu açıklama yasa dışı işlemleri hedef alsa da bu işlemleri yapan örgütler için Bitcoin milyonlarca dolarlık transferler için bir alternatif oluşturuyor.

Meksika Merkez Bankası’nın verilerine göre geçtiğimiz yıl içinde, ABD’den Meksika’ya,  işlem başına ortalama 300 dolar ile toplam 25 milyar dolar nakit transferi gerçekleşmiş. Bu noktada Trump’ın sınıra duvar örmek, vize ücretlerini yükseltmek ve nakit akışı ile pek çok açıdan sıkı denetimlere gitmesi Meksika ekonomisini kötü yönde etkileyebilir.

Bitcoin bu noktada ciddi bir alternatif oluşturuyor. Elbette Bitcoin’in sadece yasa dışı işlemler için kullanılacağını da düşünmemek lazım. Daha önce bu konuya değinen bir haber paylaşmıştık. ABD’li yetkililer ise Bitcoin’in anonim yapısını iyi bildikleri için buna alternatif savunma yöntemleri üzerinde çalışıyorlar.

Görünen o ki Trump başkan seçilirse Meksika’yı ekonomik açıdan parlak günler beklemiyor ancak her kriz bir çözümü de beraberinde getirir ve bu gelişme Bitcoin gibi kripto para birimlerini Meksika’da çok popüler hale getirebilir.