Ethereum blockchain ağı mecburi çatallaşmalar ile değer kaybediyor.

2016 Ethereum için pek iyi geçen bir yıl olmadı. Bu sene içinde gerçekleşen ilk mecburi çatallaşma sonrasında Ethereum ikiye bölünmüş ve bir grup Ethereum Classic ile yollarına devam etme kararı almıştı.

Daha sonra Ethereum ağına gerçekleşen saldırıların önünü alabilmek için farklı tarihlerde geliştirici ekip iki çatallaşma daha gerçekleştirdi. Bu çatallaşmalarda ise bölünme yaşanmadı. Ancak Ethereum ağına gerçekleşen saldırıların ardı arkası kesilmedi. Saldırganlar her ne kadar sisteme girerek hiçbir şey çalamasalar da sistemin işleyişini ciddi şekilde yavaşlatmayı başardı.

Ethereum bu sefer dördüncü kez çatallaşamaya gidecek. 22 Kasım itibariyle gerçekleşecek olan çatallaşmanın gerçekleşen DDOS saldırılarını azaltması bekleniyor. Ancak sürekli ardı ardına gelen bu çatallaşmalar Ethereum değerlemesinde de düşüşe neden olmakta. Bu sene için Temmuz ayında 20 dolar seviyesini gören Ethereum şu anda 10 doların bile altına gerilemiş bulunuyor.

screenshot-2016-11-22-13-47-22
Kaynak: Cointelegraph – https://cointelegraph.com/ethereum-price-index

Öte yandan bunu bir fırsat olarak gören yatırımcılar da mevcut. Sistemin bu süreç içinde güçlendiğini ifade eden yatırımcılar düşük seviyeden Ethereum yatırımı yaparak gelecek günlerde yatırımlarını katlamayı bekliyorlar.