Kara para aklama vakalarında kullanılmaya başlanan kripto para birimleri güvenilir olduklarını kanıtlamak zorunda.

Mafya kelimesi ve kavramı Ortaçağ döneminden bu yana hayatımızın içinde. Özellikle geçen yüzyıldan itibaren kara para aklama konusunda da kendini geliştiren mafyanın son dönemde bu işi kripto para birimleri üzerinden gerçekleştirdiğinin tespit edilmesi nedeniyle pek çok ülke son derece temkinli davranıyor. Çeşitli uluslararası anlaşmalarla kripto para akışının izlenmesine çalışılıyor.

Elbette kripto para sektörü de bu riske karşı kendini kanıtlama telaşında. Örneğin kısa bir süre önce kripto para borsalarından biri olan ShapeShift, müşterilerinin kişisel verilerini korumak için geliştirdiği özel tekniğin de etkisiyle 10 milyon doların üzerinde bir yatırım almayı başardı.

Bir diğer yeni çalışma ise Kuzey Avrupa’da karşımıza çıktı. Danimarka merkezli Nets, kullanılan kripto para birimlerine yönelik ihtiyaç duyduğu doğrulama için Chainalysis ile işbirliğine gittiğini açıkladı. 2014 yılında New York’ta kurulan Chainalysis, Blockchain teknolojisi üzerinde geliştirdiği teknolojiyle merkezi bir noktası bulunmayan bu dünya için bir anlamda “itibar koruma” işini üstleniyor. Şirketin açıklamasına göre platformu üzerinden doğruluğu kontrol edilen miktar 15 milyar doları geçmiş durumda. İki şirket arasında yapılan anlaşma, aynı zamanda Kuzey Avrupa ülkelerinin karşılaşacağı riskleri azaltacak olmasıyla da kritik bir rol üstleniyor. Nets, Danimarka dışında Norveç, Finlandiya, İsveç, Litvanya, Letonya ve Estonya’da faaliyet gösteriyor.

Bu tip işbirlikleri, henüz ülkelerdeki regülatör kurumlarca sınırları belirlenmemiş bu alan için son derece önemli. Çünkü önlerinde uzun bir yol var ve karşılaşacakları en ufak bir kara para aklama ya da dolandırıcılık olayı sadece bu olayın yaşandığı platformu değil, tüm sektörde telafisi zor bir gerileme yaşanmasına neden olabilir.