Finansal Teknolojiler kavramı hızlı yükselişini sürdürürken teknoloji firmaları yenilikçi çözümler kadar teknoloji odaklı finansal çözümlere de önem veriyor. Fincell ve PNB Paribas Cardif arasındaki son işbirliği bunun bir göstergesi.

FinTech kavramının hızlı yükselişi aynı zamanda teknoloji firmalarının finans dünyasına da yaklaşmasını beraberinde getiren bir gelişme. Bankaların lisanslı bir teknoloji firmasına dönüşmesi veya teknoloji şirketlerinin lisanslı banka kimliği kazanması gelecek yıllarda normalleşen bir dönüşüm süreci olacak ve her iki taraf arasındaki giderek soluklaşan sınırlar aynı zamanda geleneksel sektörlerin iç içe geçtiği ve rekaberlik kavramının da önem kazandığı bir dönemi çoktan tetikledi.

Finansal Teknolojiler yani FinTech kadar Teknoloji Finansmanı yani TechFin kavramı da belki de üstünde düşünülmesi gereken bir konu. Geçen sene Mart ayında FinTech çözümleri kadar tüketiciye TechFin teklifleri sağlamak için kurulan Turkcell’in finansman şirketi Turkcell Finans A.Ş Fincell markası ve sigortacılık çözümleri sunan BNP Paribas Cardif ile birlikte ortak bir basın toplantısı gerçekleştirerek tüketiciye sunulacak yeni bir finansal ürünü tanıttılar.

“Financell Kredim Güvende” adı altında verilecek hizmet ile Turkcell mağazalarında teknoloji ürünü satın alan tüketiciler Turkcell Finans’dan tüketici kredisi kullanmaları durumunda, yaşanabilecke herhangi bir işsizlik durumunda kredi borçlarını güvence altına almak için sunulacak. “Financell Kredim Güvende” Kredi Koruma Sigortası ile müşteriler istemdışı işsizlik, geçici iş göremezlik ya da hastanede gündelik tedavi görülmesi durumlarında cihaz kredisi taksitlerinin teminatlar dahilinde geri ödenmesini, vefat ve maluliyet gibi durumlarda ise kalan kredi borcunun tamamının ödenmesini güvence altına alıyor. Financell’den cihaz kredisi kullanan, 18-67 yaş arasında herkes “Financell Kredim Güvende”den faydalanabiliyor. Sigortanın basit ve hızlı bir başvuru süreci bulunuyor.

Müşterilerinin kendilerini sadece bir finansman şirketi olarak değil, bir “iş ortağı” olarak görmelerini istediklerini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Turkcell olarak son dönemde finansal hizmetler alanında Financell ve Paycell markalarıyla hizmet verdiğimiz iki önemli girişimimiz oldu. Turkcell müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için Financell markamızla yıl sonunda 2 milyona yakın müşteriye ulaştık. BNP Paribas Cardif ile yaptığımız işbirliğimizi önümüzdeki dönemde geliştirerek devam ettireceğiz” dedi.

Turkcell Finansman A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Cantekin ise “Biz, bir yılını daha yeni dolduran çok genç bir şirketiz. 2016 yılında Turkcell teknolojisini ve gücünü arkamıza alarak Turkcell Finansman A.Ş.’yi hayata geçirdik. 2016 yılı sonunda 2 milyona yakın müşterimize yaklaşık 3 milyar TL finansman desteği sağladık. Finansal Kurumlar Birliği’nin 2016 verilerine göre de finansman sektöründeki toplam kredi adedinin yüzde 85’ini Financell verdi” dedi.

BNP Paribas Cardif olarak globalde benimsedikleri “İş Ortaklığı” modeli ile her biri alanında lider olan iş ortaklarına ve onların müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun sigorta çözümleri sunduklarını belirten BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir: “Turkcell bünyesindeki Financell ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile telekom sektörüne hizmet vermeye başladık. Böylece tüketici finansmanı alanında kısa sürede pazar yaratarak sektörü büyüten Financell ile uzun soluklu olacağına inandığımız bir iş birliğinin temellerini attık” dedi.