Silicon Valley Bank ve First Data, ABD’deki FinTech şirketlerine yönelik girişimci hızlandırma programını duyurdu.

FinTech söz konusu olduğunda ABD, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında ilk akla gelenlerden biri değil. Yaptığımız haberlerde de karşımıza çıkan tablo İngiltere başta olmak üzere Singapur, Avustralya, Çin hatta Afrika’nın bazı ülkelerinin bu konuda daha hevesli olduğunu gösteriyor.

Kısa bir süre önce açıklanan ve sizlerle detaylarını paylaştığımız, bu yıl İstanbul’un da dahil edildiği Deloitte Küresel FinTech Merkezleri Raporu’nda da görülebileceği gibi Silikon Vadisi, Chicago ve New York ABD’den listeye girebilen şehirler olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Avrupa’da neredeyse her ülke bir FinTech merkezi oluştururken Uzak Doğu ülkelerindeki hareketlilik dikkat çekici.

Bu durumu gidermek adına ABD’de çeşitli uygulamalar yapılıyor. Banking Tech’in haberine göre Silicon Valley Bank ile First Data işbirliğiyle ilk olarak 2014’te başlatılan bu program, ülkede FinTech kültürünü yaygınlaştırmanın ötesinde bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında bir sinerji oluşturmayı da hedefliyor.

Commerce.Innovated adı verilen programın süresi dört ay olarak belirlenmiş. Katılımcılara operasyonel danışmanlık hizmeti verilecek programa başvurular 30 Nisan 2017’ye kadar alınacak. SVB yöneticileri önceki programlara katılan firmaların hızlı bir büyüme sürecine girdiğini ifade ediyor. Açıklamaya göre katılımcı girişimlerin yarısından fazlasının yatırım alıyor ya da diğer şirketler tarafından satın alınıyor.

Programa katılım koşulları ve önceki yıllarda kabul edilen şirketlere bu linkten ulaşabilirsiniz.