E-posta şifreniz, internet bankacılığı parolanız, cep telefonu giriş pininiz. Hayatımızı kontrol etmek için kullandığımız bu parola bolluğu bu kez geri gelmemek üzere azalıyor.

Bankaların ATM’lerle birlikte hayatlarımıza kattığı, POS makinelerinin vazgeçilmezi plastik kartlar için kimi bankada 4, kimi bankada ise 5 haneli bir parolayı her daim aklımızda tutmamız gerekiyor. Bu durum parola girişlerinde istenmeyen gözlerin misafir olup kartımızı ele geçirmeleri durumunda ciddi riskler de oluşturmakta.

Ancak bu durum çok yakında ortadan kalkacak gibi. The Memo’da yayınlanan bir habere göre MasterCard’ın Güney Afrika’da sessiz sedasız test ettiği parmak izi okuyuculu bir banka kartı şahsınız dışında ek bir parolaya ihtiyaç duymamasıyla son derece etkili bir çözüm vaat ediyor. Oldukça basit tasarlanan bu sistem, bugüne kadar parola ile onayladığımız işlemlerde kartı kullanmadan önce parmağımızı karta yerleştirerek işlerlik kazanıyor.

Görünüm itibariyle standart bir karttan çok farklı olmayan bu yeni nesil biyometrik kartların hızla yaygınlaşması sürpriz olmayacak. MasterCard, yeni sistemin PIN kullanma kadar hızlı ve kolay olduğunu belirterek çok daha güvenli olduğunu belirtiyor. Biyometrik kartlar sadece sahibine tanımlı olduğu için çalınma ya da şifresinin izinsiz bir şekilde öğrenilmesi durumunda kullanılamıyor.

MasterCard’ın bu çalışması aslında sektördeki ilk biyometrik kart değil. Kısa bir süre önce sizlerle haberini paylaştığımız, Norveç merkezli NEXT Biometrics Group ASA da parma izi teknolojisinin kartlara entegre edilmesini sağlayacak dahili bir çip geliştirdiğini açıklamıştı.

Özellikle mobil ödeme ile hayatımızda yer etmeye başlayan biyometrik güvenlik önlemleri kullanma alışkanlığının artmaya devam edeceğini rahatlıkla söylemek mümkün. Bundan sonraki soru ise yeni nesil kartların, mobil ödeme ile kartlı ödeme arasındaki kullanım oranlarını ne kadar değiştireceği olacak.

Görsel: The Memo