Hindistan medyasında çıkan bazı haberlere göre ülke yönetimi Bitcoin vergisini devreye alabilir.

Nakitsiz toplum hedefiyle yalnızca nakit kullanımını bırakmanın ötesinde Bitcoin gibi kripto para birimlerinin değerinin de yükselmesini sağlayan Hindistan, şu sıralar önemli bir kararın arifesinde. The Coin Telegraph’ın Hindistan’ın yerel medyasında çıkan haberlere atıfla hazırladığı bir yazı, ülkede kısa bir süre sonra Bitcoin vergisinin devreye alınabileceğini işaret ediyor.

Hindistan Merkez Bankası’nın yalnızca Bitcoin değil, tüm kripto para birimleri için geçerli olacak vergiyle ilgili düzenlemeleri belirlemek için çalıştığına değinilen habere göre, 15-20 Mayıs tarihleri arasında toplanacak kurul hükümete konuyla ilgili tavsiyelerini aktaracak.

Henüz net bir karar çıkmamakla birlikte Hindistan’ın da Japonya’nın ardından bu tip bir düzenlemeye gitmesi diğer ülkeleri de harekete geçirebilir. Dünyanın en büyük Bitcoin piyasasına ev sahipliği yapan Japonya, Mayıs 2016’da kripto para birimleri için yasal bir statü tanımlamış ve her işlemden yüzde 8 vergi almaya başlamıştı. Ekim 2016’da ise bu verginin kaldırılabileceğine dair bazı haberler medyada kendine yer bulmuştu.

Avrupa’da ise benzer tartışmalar devam ediyor. Ekim 2015’te AB Adalet Mahkemesi kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin KDV’den muaf tutulması gerektiğine karar vermişti. Ancak geçen ay sizlerle paylaştığımız bir başka gelişme ise Avrupa Birliği Kara Para Aklama Yönetmeliği’nde değişiklik talepleri olduğunu ortaya koyuyor. Yönetmelikteki kripto para birimlerine dair maddelerdeki düzenlemeler Avrupa’da da benzer bir sürecin yaşanmasına neden olabilir.