İspanyol bankası BBVA, Ripple’ın Blockchain altyapısını kullanarak İspanya ile Meksika arasında saniyeler içinde para transfer etti.

İspanyol bankacılık devi BBVA, İspanya ve Meksika arasında gerçek zamanlı para göndermek için Ripple’in Blockchain teknolojisini kullandı ve para transferini birkaç saniye içinde gerçekleştirdi.

BBVA, yaptığı açıklamada bu alandaki başarılı gerçek dünya testinin, bankanın yan kuruluşlarıyla önemli bir yere sahip olduğu Latin Amerika bölgesinde yapılan işlemlerde müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştireceğini belirtti.

BBVA, işlem sürelerini 4 günden birkaç saniyeye indirmenin yanı sıra, transfer sırasında herhangi bir noktada müşteri için ödeme şartlarında şeffaflığı vaad ediyor. Ripple’in Blockchain platformu, mesajlaşma ve yerleşim işlevlerinin ağında bütünleştirilmesiyle kalıcı olarak zaman damgalı kayıtlara olanak tanıyor

Maliyetler de düşüyor

Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere göre, gerçek para transferleri denemesinde Meksika’ya yapılan 50 euroluk ödeme birkaç saniye içinde gerçekleşti. Ripple, Blockchain ağını kullanarak oluşan maliyetin, Swift’in altyapısını üzerinden yapılan uluslararası bir aktarımın maliyetlerden ortalama yüzde 81 oranında daha düşük olacağını tahmin ediyor.

BBVA’nın, kurumsal müşteriler için Ripple’in Blockchain para transfer özelliğini sunacağı açıkladı. Bu yeni teknolojinin bireysel kullanıcılara sunulup sunulmayacağı konusunda ise bir detay verilmedi.

Ripple, Japonya’nın en büyük bankası olan MUFG ile ortaklık kurarak, ödeme ağına katılan 90 ortak bankanın global listesine bu bankacılık devini de ekledi. BBVA’nın tersine, Japon bankacılık devinin, Ripple blok zinciri para aktarma özelliğini kurumsal müşterilerden önce bireysel kullanıcılara 2018 yılında sunması bekleniyor.

Bir kaç gün önce Akbank da Ripple ağına katılan ilk Türk bankası olduğunu açıklamıştı.