Bank of Ireland üst düzey yöneticilerinden Vincent Brennan, Avrupa’da yürürlüğe girecek düzenlemelere dikkat çekerek bankaların 2018 ve 2019 için şimdiden hazırlık yapması gerektiğini belirtti.

Yeni dünya düzeninde bankacıların birer teknoloji şirketine dönüşmesi gerektiğine, rakipleri arasına finansal hizmetler sunan teknoloji şirketlerinin de ekleneceğini sizlerle pek çok kez paylaşmıştık. API’lerin çekirdeğini oluşturduğu bu dönüşüme dikkat çeken bir başka isim de Bank of Ireland’ın grup operasyonları ve ödeme biriminden sorumlu başkanı Vincent Brennan oldu.

Silicon Republic’te çıkan habere göre Brennan, özellikle API’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte müşterilerin bankalara olan bakışının geri döndürülemez şekilde değişeceğini belirtiyor. Aynı zamanda Euro Banking Association’ın başkan yardımcılığını yürüten bu burada açık bankacılık – open banking çalışma grubunu da yöneten Brennan, bu kavramın halen gelişmekte olduğunu belirtiyor.

Bankaların birbiriyle ve FinTech şirketleriyle API’ler ve Blockchain üzerinden işbirliğini büyük bir potansiyel olarak değerlendiren Brennan, bu noktada verilerin standartlaştırılmasının önemine dikkat çekiyor. Müşterilerin finansal verilerinin güvenilirliğinin sağlanması gerektiğini ifade eden Brennan, PSD2 ile birlikte gelecek yeni standartlar için ciddi hazırlık yapılması gerektiğini belirtiyor. PSD2’nin neden önemli olduğunu ve Türkiye’deki durumu “Türkiye için acilen PSD2 grubu kan aranıyor” başlıklı yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Avrupa genelindeki düzenlemeleri gerçekleştiren The European Banking Authority’nin PSD2 sonrası standartları belirlemek için çalıştığını kaydeden Brennan, 2018 ve 2019’un, bankaların yeni düzene geçiş yapması için son derece kritik olduğunu ifade ediyor. Brennan, Avrupa Bankacılık Birliği’nin 20-21 Haziran’da Dublin’de düzenleyeceği konferansta PSD2 ve açık bankacılık kavramlarının gündemin ilk sıralarında olduğunu sözlerine ekliyor.

İlgili yazının orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.