Rusya hükümetinin 2019 yılına kadar ülkede hayata geçirilecek bir Blockchain yönetmeliği üzerinde çalıştığı açıklandı.

Yapılan açıklamalara göre Rusya hükümeti 2019 yılına kadar Blockchain kullanım kurallarını uygulamaya koyma planları üzerinde çalışıyor. Kamuya ait TASS haber ajansının haberine göre, ülkede Blockchain ile ilgili düzenlemeler üzerinde çalışıldığı ve bu düzenlemelerin 2019 yılına kadar tamamlanacağı belirtildi.

Özellikle Haberleşme Bakanlığı, Başbakan Dimitri Medvedev’in bu yılın başlarında Blockchain teknolojisini araştırmaya yetkili kıldığı birkaç kamu kurumundan biriydi. Medyedev Mart ayında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na ve Rus Kalkınma Bankası’na bu teknoloji ile ilgili çalışmaları araştırması talimatını verdi.

Medvedev, son aylarda teknolojiye ilgi gösteriyordu. Şubat ayı sonlarında Soçi’de düzenlenen yatırımcı etkinliği sırasında şunları söyledi: “Geniş çapta dolaşıma giren ve hayatımızı değiştirebilen Blockchain teknolojilerin kullanılmasına karşı değilim. Oldukça ilginç bir hikaye, ancak bugüne kadar sonuçları görmedik.”

Belirsiz olan şey ise Blockchain ile ilgili yönetmeliğin, Rusya’daki kripto para birimlerini düzenlemek için yapılan çabalarla nasıl örtüşeceği. Rusya Maliye Bakanlığı üst düzey yetkililerinden yapılan son açıklamalara göre, Bitcoin’in gelecek yıl bir takım finansal araç olarak kullanılması öngörülürken, Merkez Bankası’ndaki bazı Rus yetkililer, bu konudaki adımların gözden geçirmeye gereksinim duyduğuna dikkat çekti.

Rusya’da daha önce de Blockchain geçişi için 2019 tarihi verilmişti.