İngiltere merkezli ve bireyler arası kredilendirme (P2P Lending) servisi Zopa yeni nesil bankasının finansman ihtiyacı için 32 milyon sterlin tutarında yatırım aldı. Fon, Hindistan merkezli finansal hizmetler grubu olan Wadhawan Global Capital Pvt Ltd (WGC) ve bir Avrupa VC fonu olan Northzone tarafından sağlandı.

İngiltere’nin en güçlü P2P servislerinden birisi olan Zopa dijital bankacılığa hazırlanıyor. Daha önce Zopa’nın dijital bankacılık sürecini yöneten Merve Arslan Ferrero ile bir rpotajımızı da sitemizde yayınlamıştık.  Zopa bu yılın ilerleyen dönemlerinde banka lisans başvurusunu yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan şirket faaliyet gösterdiği P2P alanında da büyümeye devam ediyor. Şirketten verilen bilgilere göre Haziran 2016’dan bu yana, Zopa, İngiltere’de tüketicilere 800 milyon sterlin tutarında kredi sağladı. 2017 yılının Ocak ayında Zopa, 2 milyar sterlin tutarında kredi kullandıran ilk Avrupalı ​​bireysel kredi kuruluşu oldu.

Geçen yılın sonlarında Zopa, ürün sunduğu ürün yelpazesini genişletmeye ve İngiltere tüketicilerine finansal hizmetlerde daha fazla seçenek sunma imkanı veren yeni nesil bir banka açmayı planladığını açıklamıştı. Bu süreç için Zopa yeni bir turda 32 milyon sterlin tutarında yatırım daha aldı. Bu yeni yatırım Hindistan merkezli finansal hizmetler grubu olan Wadhawan Global Capital Pvt Ltd (WGC) ve bir Avrupa VC fonu olan Northzone tarafından sağlandı.

WGC’nin Hindistanda’ki konumu oldukça güçlü. Şirket kredilendirme, yatırım ve sigorta platformları vasıtasıyla yaklaşık 20 milyar dolarlık varlıkları yönetiyor ve Zopa için şu anda faaliyet gösterdiği ve gelecekte gireceği yeni alanlarda Hindistan pazarına açılması için müthiş bir fırsat sağlayabilir.