Bank of America’nın içinde müşteriler haricinde insan bulunmayan banka şubeleri sektörün kuşkusuz en dikkat çekici yeniliklerinden biri.

Ofisten çıktınız, banka şubesine gidip birkaç işlem yapacaksınız. Size en yakın şubeye doğru ilerlediniz. Şube, dış görünüm itibariyle tipik bir banka şubesini andırıyor. Ancak bir tuhaflık var: İçeride hiç personel yok!

Bu senaryo, şu sıralar Bank of America’nın ABD’de açtığı yeni “insansız şubeleri” için geçerli. Müşterilerine ulaşmak için dağıtım kanallarına yeni bir soluk getiren kurumun yeni gelişmiş insansız şubeleri ilk etapta kafa karıştırıcı gibi görünüyor olabilir. Ancak sunulan hizmet çeşitliliği kesinlikle normal bir bankadan farklı değil, üstelik çok daha teknolojik.

Charlotte Business Journal, merkezi kendi şehrinde bulunan Bank of America’nın (BofA) yeni insansız şubelerini ziyaret ederek banka yöneticilerinin görüşlerini paylaştı. Hazırlanan habere göre içinde bolca ekran bulunan bu şubeler hakkında soruları yanıtlayan BofA’nın yöneticilerinden Charles Liu, yeni konsepti mobil, çevrimiçi ve geleneksel şubeler arasındaki boşluğu dolduran bir uygulama olarak aktarıyor. Bir grup gazeteciye yeni insansız şubeyi gezdiren Liu, içeride hiç banka personeli bulunmayan bu şubelerdeki süreçleri aktarırken müşterilerinin işlerini kolaylaştıran ve onlara zaman kazandıran bir yapı kurduklarını ifade ediyor.

İnternet şubesini andırıyor

İnsansız şubelerdeki ekranların karşısına geçen müşteriler, bankanın mobil uygulaması ile internet şubesini andıran bir arayüz üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Eğer akıllarına takılan bir soru olursa yetkili bir banka personeliyle görüşme olanağına da sahipler. Ancak bu görüşme, yeni konsepte uygun bir şekilde fiziksel olarak değil, video konferans sistemiyle yapılıyor.

Yıl sonuna kadar ABD genelinde 30 yeni merkez açmayı hedeflediklerini belirten Charles Liu, birkaç yıl sonrasına ait hedeflerini ise 300 insansız şube olarak belirtiyor. Elbette bu sayıya ulaşılmasında müşterilerden gelecek geribildirimler önemli. Ocak ayında test amaçlı açılan ilk şubedeki müşteri trafiğinin oldukça iyi olduğunu belirten Liu, zaman içinde şu anki şube sayısında azalma olacağını ancak tipik tam hizmet şubelerinin yerini almayacağını sözlerine ekliyor.

Bank of America’nın bu hamlesinin ulaşacağı başarı farklı ülkelerde benzer uygulamaların devreye alınmasını sağlayabilir. Ancak bu noktada FinTech dünyasının tanınmış isimlerinden Chris Gledhill’in “Banka Şubesi Paradoksu” uyarısına kulak vermekte fayda var. Bankaların şube azaltma politikalarının kurum imajını zedelediğine vurgu yapan Gledhill, nisan ayı sonunda sizinle paylaştığımız ilgili yazısında müşterilerin banka şubesinde gerçek bir insan ile muhatap olmak istediklerine dikkat çekmişti.