Bitcoin’in anonim yapısı  yasa dışı işlemler için kullanılmasını kolaylaşytırıyor gibi görünebilir ancak yasalar ve kurumlar suçlulara geçit vermek niyetinde değil.

Bitcoin uzun yıllar boyunca günahların para birimi olarak yaygınlaşsa da artık bu durum söz konusu değil. Öte yandan Bitcoin’in anonim yapısı hâlâ yasa dışı ticari işlemlerde veya dolandırıcılık gibi alanlarda kullanılması için onu cazip kılıyor.

Geçtiğimiz hafta New York’da yaşayan bir İngiliz vatandaşı, Renwick Haddow, Bitcoin kullanarak gerçekleştirdiği dolandırıcılık işlemleri sebebiyle ABD Menkul Kıymetler ve Mübadele Komisyonu (US Securities and Exchange Commission – SEC) tarafından göz altına alındı.

Verilen bilgiye göre Renwick Haddow, Bitcoin platformu Bitcoin Store ve restoranlar ile barlarda ofis alanı sunan Bar Works adındaki sözde şirketleri ile yatırımcılardan milyonlarca dolar kazandığı iddia ediliyor.

SEC, şikayetinde Haddow’un ajansla kayıt olmaksızın bir piyasası aracı kurumu oluşturduğu ve potansiyel yatırımcılara ulaşarak her iki sözde şirketi için hisse satışı yapmak için satış temsilcilerini kullandığı belirtiliyor.

Haddow, Bitcoin Store yatırımcılarına sözde şirketi “Bitcoin’i saklama ve ticareti için kolay ve güvenli bir yol” olarak tanıttı, bununla birlikte, Bitcoin Store hiç bir işlem gerçekleştirmedi.

Dahası, SEC’e göre, Bitcoin Store için kullanılan şirket adresi, apartman numarası olmayan bir konut adresiydi. Haddow, Bitcoin Store ile elde ettiği 5 milyon dolardan fazla kazancı Mauritius ve Fas’taki hesaplarına aktardı.

Bar Works, ise şehir merkezindeki eski bar ve restoran binalarını dönüştürerek ortak çalışma alanları ve esnek çalışma imkanı sunacaktı. Haddow asla var olmayan bu alanlar için de satışlar yaptı.

Şikayetlere göre yatırımcılar Bar Works şirketine 37 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.

Her iki işlem içinde Haddow Bitcoin ile ödemeleri topladı ancak artık suçlarının bedelini ödeyeceği bir süreç ile karşı karşıya.

Bu süreç bizlere gösteriyor ki kullanılan araç ne olursa olsun günün sonunda doğru çalışan adalet mekanizmaları suçluları cezalandırabiliyor. Bu durum gelişen kripto para birimlerinin olgunlaşması ve birer FinTech aracı olarak kullanılması için de sağlıklı bir ortam oluşturacaktır.