Startups.watch’un kurucusu Serkan Ünsal’ın küresel FinTech ekosistemini takip ettiği girişim platformu FinTechStartups.co, 2017 yılının Temmuz ayına ait rakamları yayınladı.

Herkese açık kaynaklardan derlediği veriler ile ücretsiz olarak küresel FinTech ekosisteminin nabzını tutan ve startups.watch kurucusu Serkan Ünsal‘ın bir diğer girişim platformu olan FinTechStartups.co 2017 yılı Temmuz ayına ait verileri paylaştı.

Erken aşama yatırımlarında 2017 yılı Temmuz ayında en fazla yatırım alan dikey pazarın “finansman” olduğuna dikkat çeken raporda, toplam 102 farklı oturumda 1,2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiği belirtiliyor. Rapora göre melek yatırımcı ve risk sermayelerinden gelen 96 yatırımda 936 milyon dolar hacme ulaşılırken; özel sermaye (Private Equity) şirketleri de 6 fonlamada 261 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Ülkeler bazında sıralamada FinTech yatırımlarına ABD, 27 oturumda topladığı 282 milyon dolarlık yatırımla öncülük ederken, hemen ardından 10 oturumda 244 milyon dolar yatırıma ulaşan Çin geliyor. Temmuz ayında Türkiye, global listede 200 bin dolarlık tek yatırımla 17. sırada yer alıyor. Türkiye’den seed yatırımı alan tek FinTech olan manibux, çocuklara cep harçlığı niteliğinde bir ön ödemeli kart sağlıyor.

Geçtiğimiz ay yılın ilk yarısına ait karnenin yayınlandığı raporda ayrıca 2017 yılının ilk 7 ayında toplam 651 oturumda 11,4 milyar dolarlık FinTech yatırımı gerçekleştiği göze çarpıyor. Bu yatırımların 6,9 milyar doları melek yatırımcı ve risk sermayeleri (VC) tarafından yapılırken, 4,5 milyar doları da PE oturumlarında gerçekleşmiş durumda.

Duyurusu yapılan yatırımlara ait detaylı bilgilerin de yer aldığı raporun tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.