Özel sermaye grupları Blackstone Group LP ve CVC Capital Partners, online ödeme şirketi Paysafe’i 2,96 milyar Euro karşılığında satın alıyor.

FinTech alanında son dönemin en büyük satın almalarından biri de Avrupa’da gerçekleşiyor. İki özel sermaye grubu, Blackstone Group LP ve CVC Capital Partners tam 2,96 milyar Euro ödemeyle Paysafe’i bünyesine dahil ediyor. Hisse başına 590 peni gibi çok yüksek bir değerlemeyle gerçekleşen satış işlemi, son dönemde ödeme servislerinde görülen şirket birleşmeleri ve satın almalar arasında kuşkusuz öne çıkıyor.

Dünyada ödeme servislerine odaklı FinTech girişimlerine yapılan yatırımlar son yıllarda artarken, yakın dönemde ise bu şirketler arasında birleşmeler ve satın almalar hız kazanmıştı. Temmuz ayının başında Cincinnati merkezli teknoloji şirketi Vantiv’in İngiltere’deki Worldpay için 10 milyar dolar ödeyebileceğini açıklaması, gündeme bomba gibi düşmüştü. Dahası, Çinli Ant Financial da havale devi MoneyGram’i 1,2 milyar dolara satın almayı planladığını açıkladı. Eğer yasal düzenleyicilerden gerekli onaylar alınabilirse, bu satışın da gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmesini İngiltere merkezli analiz şirketi TechMarketView’un Ağustos ayı satın alma ve birleşmeler (M&A) raporunda detaylandıran Richard Johnson, “Ticaretin biçimi fizikselden dijitale doğru eksen değiştirirken, yapılan alışverişlerdeki ödemeleri kabul edecek, doğrulayacak ve işleyecek çözümlere özellikle geniş yelpazede alternatif ödeme seçenekleri sunabilmek, siber güvenliği sağlamak ve ileri seviye veri analitiği yapabilmek için ihtiyaç duyuluyor,” yorumunda bulundu.

PaySafe geçtiğimiz hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne açılacağını duyurmuştu.