Deneyimli IT Yöneticisi Utku Tarzan bir banka kullanıcısı olarak Almanya’da yaşadıklarını, deneyimlerini ve bunlardan çıkardığı notlarını Medium hesabında yayınladığı seri yazılarıyla paylaştı. Serinin ikinci bölümü karşımızda.

Bu serinin ilk bölümünü Bir Mudi’nin Anıları (1) — Dönüşüm başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Bir Mudi’nin Anıları (2) — Deneyim

Size iki FinTech girişiminden bahsetmek istiyorum. Biri halen okumadıysanız, bir önceki yazımda bahsettiğim N26 Bank, diğeri hesap açılış işlemleri için gerekli olan kimlik doğrulama sürecinde, bize yardımcı olan IDNow.

N26

İlk intiba her zaman önemlidir. N26 ile ilk tanıştığımda 8 dakikanın altında bir sürede banka hesabımın hazır olacağını vaat ediyordu. Bankacılık sektöründe her turlu krizi görerek en sağlam finansal servislere sahip olmuş bir nesil olduğumuz için ilk basta şüphe ile yaklaştım. Çünkü, sunulan mevcut durumdaki konvansiyonel sistem bir o kadar meşakkatli iken, nasıl olduğu konusunda şüphelerim vardı.

Bir kaç araştırmadan sonra N26 güvenimi kazandı. Başka bir değişle, o bana kredi kartı vermeden önce, ben ona kredi verdim. 🙂

N26 ‘dan hesap açmak istediğinizde sizi yormayan basit bir form çıkıyor. Bu form, bir sosyal medya hesabı oluşturduğumuz formlara benziyor. Ve aşağıdaki görselde görebileceğiniz üzere sadece bir kaç dakika icerisinde bu işlemleri tamamlayabiliyorsunuz.

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık Deneyimi

Aktivasyon

Bu formu tamamlandıktan aktivasyon için bir kaç adimi daha tamamlamanız gerekiyor.

Ben,hesap açma işlemlerimi dizüstü bilgisayarımdan yaptım. Bundan sonraki adımlar için ise, akıllı telefonunuza ihtiyacınız var. Telefonunuza N26 Bank uygulamasini indiriyorsunuz. Ben daha önce indirdiğim için, biraz zaman kazandım.

Telefonunuz, güvenliğiniz için, tabiki eşleştirme işlemine tabii tutuluyor. Tabiki bundan “muazzam bir teknoloji” denilencek bir durum yok. Yeniden telefon numaranızı doğruluyor ve gelen kodu ekrandaki forma giriyorsunuz.

Hesabınız Hazır

Hesap aktivasyon işleminizi tamamladıktan sonra, “Ta ta ta taaa!” hesabınız hazır, banka kartiniz adresinize gönderilmek için hazırlanıyor.

IDNow

Bankacılık işlemlerine başlayabilmek için ise, son olarak kimlik doğrulama adımlarını tamalamalısınız.

Bunun için de karşınıza bir başka girişim IDNow geliyor. IDNow, Mayis 2016 ‘da Avrupa Birligi tarafından patentlenmiş ve bölgede özellikle finansal teknolojilerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmış bir video kimlik doğrulama girişimi olduğunu ögrendim.

Uygulama üzerinden kimlik doğrulama adımında bir görüntülü görüşme gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmeye başlamadan önce kimliğinizin yanınızda olması ve yeterli bir ışık seviyesine sahip bir ortamda olmanız hatırlatılıyor.

Ben, Hindistanlı bir müşteri temsilcisi ile yaklaşık 3 dakikalık bir görüşme yaptım. Görüşme sırasında bir kaç kimlik ve iletişim bilgisi sorusu sorulduktan sonra, yine ikili doğrulama için telefonuma bir şifre gönderildi. Bu adımın ardından, sırasıyla kimlik kartımdan, bir kaç detaylı fotoğraf alındı. Son bir şifre doğrulaması ile de görüşme sonlandırıldı.

Banka Kartınız Kapınızda

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık DeneyimiBu işlemler tamamlandıktan, sadece 2 gün sonra banka kartım teslim edildi.

Konvansiyel banka hesabımdan N26 ‘ya ilk para transferim ise 3 gün sürdü. 🙂

Amerika’da yaşadığım süre içerisinde, bir banka müşterisi olarak, Türkiye’nin özellikle bankacılık alanında daha iyi ve daha güçlü olduğunu düşünmüş ve paylaşmıştım.

Şimdi, bir FinTech kullanıcısı olarak, Avrupa ile Türkiye’yi, bu alanda karşılaştırdığımda aldığım bazı notlar var. Onlar da bu serinin son yazısı Bir Mudi’nin Notları yazisinda yer alacak.

Bu yazının devamını Bir Mudi’nin Anıları (3) – Notlar isimli yazıda okumaya devam edebilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak Utku Tarzan’ın Medium hesabında yayınlanmış ve kendisinin izni ile FinTech İstanbul sayfalarında değerli okyucularımız ile buluşturulmuştur. Yazının orjinaline buradan ulaşabilir, Utku Tarzan’ı Twitter ve Linkedin hesaplarından takip edebilirsiniz.