Google’ın yeni mobil ödeme uygulaması Google Tez bu sene Eylül ayında Hindistan’da test edilmeye başlandı. Google Tez’in başarısı yeni işbirliklerini beraberinde getiriyor.

Google için Hindistan güzel bir test ortamına dönüşmüş gibi görünüyor. Google Aero aracılığıyla yiyecek siparişi vermek, Google Go ile yavaş bağlantılarda bile arama yapmak ve Internet Sathi gibi sosyal çözümler sunulan tüm uygulamalar önce Hindistan’da test ediliyor.

Bu uygulamalara örneklerden birisi de mobil ödemeler için hizmet veren Google Tez. İlk olarak bu sene Eylül ayında test edilmeye başlayan uygulama ilk günde 400 bin aktif kullanıcı kazanırken, aradan geçen süre zarfında kullanıcı sayısını 12 milyona çıkartmayı başardı.

PCmag.com’un haberine göre Google 20 Aralık 2017 itibariyle Çinli teknoloji devi Xiaomi ile birlikte, Google Tez özeelinde, bir işbirliği yaptı. Bu işbirliğine göre Xiaomi Google Tez altyapısı kullanan ödeme çözümü ile Mi.com sitesi üzerinden alışveriş yapılmasına imkan tanıyacak.

Google Tez’in Ortaklıklar ve İş Geliştirme Başkanı Sujith Narayanan, “Tez’in ticari programı kapsamında bir ticaret ortağı olarak, tüm Xiaomi müşterileri artık Tez hesaplarında saklanan herhangi bir banka hesabıyla sorunsuz ve emniyetli bir şekilde ödeme yapabiliyor” dedi.

Hindistan’ın son iki yıldır yoğun şekilde devam eden nakitsizleşme süreci içinde Paytm gibi ödeme çözümü sağlayan şirketler hızla büyürken dünyanın diğer teknoloji devleri de bu süreçte pazarın değişiminden faydalanıyor.