Rusya’nın geliştirmeyi planladığı “kriptoruble” adlı ulusal kripto paranın, Batı ülkeleri tarafından sürdürülen ekonomik ambargoyu aşma amacı taşıdığı iddia ediliyor.

Financial Times haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ekonomik danışmanlarından Sergei Glazev, bir hükümet toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Kripto ruble adıyla geliştirilecek ulusal kripto paranın Batı ülkeleri tarafından uygulanan ekonomik ambargolardan kaçınmak için faydalı bir araç olabileceğine değinen Glazev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dijital para birimleri, devlet adına hassas işlemlerde işimize yarayabilir. Ambargolardan bağımsız olarak, dünyanın dört bir yanındaki muhataplarla hesaplarımızı bu yolla çözebiliriz.”

Ulusal kripto para devlet tarafından takip edilecek

Sergei Glazev tarafından detaylandırılan kripto rublenin nominal değerinin rubleye eşit olması, ancak dolaşımının belirli koşullar altında gerçekleşmesi ve Kremlin’in her hareketi takip etmesi öngörülüyor. Bu paranın ülkenin merkez bankası olan Bank of Russia tarafından çıkarılıp çıkarılmayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Yaz aylarında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile görüşen Vladimir Putin, daha sonra da kabinedeki yetkililere Rusya içinde bir dijital para biriminin oluşturulması ve yasal düzenlemelerle şekillendirilmesi için gerekli çerçeveyi oluşturma talimatı vermişti.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise Eylül 2017’de yaptığı açıklamada kripto paraları yasaklamanın anlamsız olduğunu, ancak bunu yasal çerçeveye oturtma işini 2017 sonuna kadar tamamlayacaklarını ifade etmişti.