Rapor: ABD’de mobil bankacılık

10 Ocak 2018
673 Görüntüleme

Boston Merkez Bankası, mobil bankacılık ve ödeme uygulamalarını kapsayan yeni raporunu yayınladı.

Mobil bankacılığın gelişme hızı ülke ve bölgelere göre farklılıklar gösteriyor olabilir. Boston Merkez Bankası’nın hazırladığı, tam adı “Mobile Banking and Payment Practices of U.S. Financial Institutions” olan rapor, ABD özelindeki durumu yansıtan güncel örneklerden biri olma niteliği taşıyor.

ABD genelinde 34 eyalette 700’ün üzerinde katılımcıdan gelen bilgiler ışığında hazırlanan 85 sayfalık rapordaki katılımcıların dağılımına baktığımızda ise 520 banka ve 186 kredi birliği temsilcilerinin olduğu bir tablo karşımıza çıkıyor. Raporda öne çıkan konular ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Katılımcıların yüzde 89’u halihazırda müşterilerine perakende mobil bankacılık hizmeti sunuyor. 2018 sonunda bu oran yüzde 97’ye yükselmiş olacak. Ancak işletmelere yönelik mobil bankacılıkta aynı durum söz konusu değil.
  • 2018’de bankaların yüzde 77’si, kredi birliklerinin ise yüzde 47’si ticari işletmeler, kamu kurumları, eğitim kurumları ve kâr amacı gütmeyen kurumlar da dahil olmak üzere diğer segmentlerdeki müşterilerine mobil bankacılık hizmeti sunmayı öngörüyor. Buradaki önceliğin ise küçük işletmeler olduğu göze çarpıyor. Bu madde, kısa bir süre önce sizlerle paylaştığımız “Mobil bankacılık küçük işletmeleri keşfetmeli” başlıklı makaledeki öngörülerin ne kadar doğru olduğunun da bir kanıtı olma niteliği taşıyor.
  • Tüm bölgelerde mobil bankacılık uygulamalarının Apple iOS ve Google Android üzerine şekilleneceği görülüyor. Apple iOS’u destekleyeceğini açıklayanların oranı yüzde 98. Android’de ise bu oran yüzde 97.
  • Katılımcıların çoğunluğunun sunmayı planladığı hizmetler arasında ise ciddi farklılıklar yok. Yüzde 92 bakiye kontrolü, yüzde 90 para transferi, yüzde 71 mobil üzerinden kayıt olanağı ve yüzde 61 de tekli oturum açma olanağı sunacağını belirtiyor.
  • Konu işletmelere yönelik mobil bankacılık olduğunda ancak yüzde 55’lik bir kesim konuya bugüne kadar sıcak yaklaştığını açıklıyor.
  • Mobil bankacılık hizmetleri bireysel müşteriler için çoğunlukla ücretsiz olarak veriliyor. Bununla birlikte yüzde 8’lik bir kesim ücret talep ediyor veya bazı gelişmiş hizmetleri ücretli olarak sunuyor. Bununla birlikte söz konusu olan işletmeler olduğunda ücret talep edenlerin oranı yüzde 25’e yükseliyor.
  • Kilit konu olarak görülen başlıklardan biri ise güvenlik. Güvenliği artırmak için çok faktörlü kimlik doğrulama ve mobil uyarıları destekleyenlerin oranı yüzde 80’i geçiyor.

Mobil ödeme şimdilik üvey evlat gibi…

Diğer taraftan yukarıdaki başlıklardan da anlaşılacağı üzere mobil ödeme hizmetleri henüz ABD’deki bankacılık sistemi içinde yeterince güçlü görünmüyor. Araştırmada elde edilen veriler de bunu doğrular nitelikte. Mobil bankacılık hizmeti verenlerin yalnızca yüzde 24’ü mobil ödemeyi de hizmet sepetine ekliyor. Yine yüzde 24’lük bir kesim iki yıl içinde gerekli entegrasyonu tamamlayacağını ifade ediyor.

Elbette tabloyu tamamen karamsar bir bakışla değerlendirmemek gerek. Katılımcıların üçte ikisinden fazlası üçüncü parti uygulama sunanlarla işbirliği yapmayı planladığını belirtiyor. Yine yarıdan fazlası ise bu desteği NFC destekli mobil cüzdan sağlayıcılar ile gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

En çok desteklenen mobil ödeme uygulamaları arasında Apple Pay ilk sırada geliyor. Mobil ödemeyi destekleyenlerin yüzde 99’unda bu seçenek bulunuyor. Android Pay yüzde 84’le ikinci sıradayken Samsung Pay yüzde 70’lik desteğe sahip.

Çıkan sonuçlar mobil bankacılık, geleneksel sisteme alternatif FinTech uygulamaları ile mobil ödeme konusunda ABD’nin alması gereken uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Özellikle Uzak Doğu ve Avrupa’nın bazı ülkeleri ile karşılaştırıldığında aradaki fark kendini iyice belli ediyor.

Boston Merkez Bankası’nın ilgili raporunun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.