Türkiye girişim ekosisteminde FinTech liderliği devam ediyor

17 Ocak 2018
924 Görüntüleme

startups. watch tarafından yayınlanan 2017’nin Türk Girişim Ekosistemi raporunda FinTech girişimleri liderliği diğer sektörlere kaptırmadı.

Türkiye’de girişim ekosistemindeki verileri derleyen ve bu verilerden ekosistemin gelişim raporlarını üreten startups.watch 2017 yılına ait gelişmeleri düzenlediği özel bir etkinlik ile açıkladı.

Öncelikle geçmiş yıllık raporlara bakacak olursak 2017 yılında açıklanan 2016 raporuna göre; 2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen girişim yatırımlarının yüzde 47’lik bölümü FinTech girişimlerine gerçekleşmişti.

startups.watch‘un güncelleyerek açıkladığı 2017 yılı girişim ekosistemi raporunda rakamlar değişmekle birlikte FinTech ekosistemi liderliğini yine kaybetmedi.

2017 yılında tüm girişim ekosistemine gerçekleşen toplam yatırım miktarı 103 milyon dolar oldu bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 102’lik bir artış anlamına geliyor.

Gerçekleşen yatırımların 46,5 milyon doları Seed (çekirdek) fonlama, 23,3 milyon doları Seri A, 17,4 milyon doları Seri B ve 15 milyon doları Seri C yatırım olarak gerçekleşti.

Verilere göre en dikkat çekici nokta kurumsal firmaların girişimlere yatırım yapma arzusu ve gerçekleşen yaıtırmlarındaki artış oldu. 2016 yılında tüm yatırımların sadece yüzde 2,9’u şirketlerden gelirken bu oran 2017’de yüzde 7,6’ya yükseldi.

FinTech Girişimleri Yine Lider

Her ne kadar 2016 yılında FinTech ekosistemine yapılan yatırım miktarı tüm yatırımların yüzde 47’si gibi devasa bir oran iken 2017’de bu oran yüzde 18’e gerilemiş olsa da FinTech yine tüm yatırımlar içinde lider kategori olmayı başardı.

Bu yatırımlar içinde iyzico aldığı 15 milyon dolarlık yatırım ile dikkat çeken FinTech yatırımı olarak yine dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Genel olaraksa Türkiye’deki girişimler 2017 yılında aldıkları yatırımlar ile Türkiye’yi Avrupa’daki ülkelerde gerçekleşen yatırımlar liginde birinci lige taşımayı başardı.

startups.watch tarafından yayınlanan raporun kısıtlı versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Detaylı ve geniş rapora ulaşmak için startups.watch üyesi olmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.