Türkiye girişim ekosisteminde FinTech liderliği devam ediyor

17 Ocak 2018
886 Görüntüleme

startups. watch tarafından yayınlanan 2017’nin Türk Girişim Ekosistemi raporunda FinTech girişimleri liderliği diğer sektörlere kaptırmadı.

Türkiye’de girişim ekosistemindeki verileri derleyen ve bu verilerden ekosistemin gelişim raporlarını üreten startups.watch 2017 yılına ait gelişmeleri düzenlediği özel bir etkinlik ile açıkladı.

Öncelikle geçmiş yıllık raporlara bakacak olursak 2017 yılında açıklanan 2016 raporuna göre; 2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen girişim yatırımlarının yüzde 47’lik bölümü FinTech girişimlerine gerçekleşmişti.

startups.watch‘un güncelleyerek açıkladığı 2017 yılı girişim ekosistemi raporunda rakamlar değişmekle birlikte FinTech ekosistemi liderliğini yine kaybetmedi.

2017 yılında tüm girişim ekosistemine gerçekleşen toplam yatırım miktarı 103 milyon dolar oldu bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 102’lik bir artış anlamına geliyor.

Gerçekleşen yatırımların 46,5 milyon doları Seed (çekirdek) fonlama, 23,3 milyon doları Seri A, 17,4 milyon doları Seri B ve 15 milyon doları Seri C yatırım olarak gerçekleşti.

Verilere göre en dikkat çekici nokta kurumsal firmaların girişimlere yatırım yapma arzusu ve gerçekleşen yaıtırmlarındaki artış oldu. 2016 yılında tüm yatırımların sadece yüzde 2,9’u şirketlerden gelirken bu oran 2017’de yüzde 7,6’ya yükseldi.

FinTech Girişimleri Yine Lider

Her ne kadar 2016 yılında FinTech ekosistemine yapılan yatırım miktarı tüm yatırımların yüzde 47’si gibi devasa bir oran iken 2017’de bu oran yüzde 18’e gerilemiş olsa da FinTech yine tüm yatırımlar içinde lider kategori olmayı başardı.

Bu yatırımlar içinde iyzico aldığı 15 milyon dolarlık yatırım ile dikkat çeken FinTech yatırımı olarak yine dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Genel olaraksa Türkiye’deki girişimler 2017 yılında aldıkları yatırımlar ile Türkiye’yi Avrupa’daki ülkelerde gerçekleşen yatırımlar liginde birinci lige taşımayı başardı.

startups.watch tarafından yayınlanan raporun kısıtlı versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Detaylı ve geniş rapora ulaşmak için startups.watch üyesi olmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
5 görüntüleme
Blockchain
5 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı

Erhan Kahraman - 11 Aralık 2018

Garmin ve Yandex’i bir araya getiren anlaşmayla birlikte, dijital ödeme noktasında yepyeni bir hizmet kullanıcılara sunuldu. Yandex.Money fiziksel veya sanal…

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para
Bitcoin
8 görüntüleme
Bitcoin
8 görüntüleme

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

Melih Çelik - 11 Aralık 2018

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında. Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.