Türkiye girişim ekosisteminde FinTech liderliği devam ediyor

17 Ocak 2018
964 Görüntüleme

startups. watch tarafından yayınlanan 2017’nin Türk Girişim Ekosistemi raporunda FinTech girişimleri liderliği diğer sektörlere kaptırmadı.

Türkiye’de girişim ekosistemindeki verileri derleyen ve bu verilerden ekosistemin gelişim raporlarını üreten startups.watch 2017 yılına ait gelişmeleri düzenlediği özel bir etkinlik ile açıkladı.

Öncelikle geçmiş yıllık raporlara bakacak olursak 2017 yılında açıklanan 2016 raporuna göre; 2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen girişim yatırımlarının yüzde 47’lik bölümü FinTech girişimlerine gerçekleşmişti.

startups.watch‘un güncelleyerek açıkladığı 2017 yılı girişim ekosistemi raporunda rakamlar değişmekle birlikte FinTech ekosistemi liderliğini yine kaybetmedi.

2017 yılında tüm girişim ekosistemine gerçekleşen toplam yatırım miktarı 103 milyon dolar oldu bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 102’lik bir artış anlamına geliyor.

Gerçekleşen yatırımların 46,5 milyon doları Seed (çekirdek) fonlama, 23,3 milyon doları Seri A, 17,4 milyon doları Seri B ve 15 milyon doları Seri C yatırım olarak gerçekleşti.

Verilere göre en dikkat çekici nokta kurumsal firmaların girişimlere yatırım yapma arzusu ve gerçekleşen yaıtırmlarındaki artış oldu. 2016 yılında tüm yatırımların sadece yüzde 2,9’u şirketlerden gelirken bu oran 2017’de yüzde 7,6’ya yükseldi.

FinTech Girişimleri Yine Lider

Her ne kadar 2016 yılında FinTech ekosistemine yapılan yatırım miktarı tüm yatırımların yüzde 47’si gibi devasa bir oran iken 2017’de bu oran yüzde 18’e gerilemiş olsa da FinTech yine tüm yatırımlar içinde lider kategori olmayı başardı.

Bu yatırımlar içinde iyzico aldığı 15 milyon dolarlık yatırım ile dikkat çeken FinTech yatırımı olarak yine dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Genel olaraksa Türkiye’deki girişimler 2017 yılında aldıkları yatırımlar ile Türkiye’yi Avrupa’daki ülkelerde gerçekleşen yatırımlar liginde birinci lige taşımayı başardı.

startups.watch tarafından yayınlanan raporun kısıtlı versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Detaylı ve geniş rapora ulaşmak için startups.watch üyesi olmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
7 görüntüleme
Açık Bankacılık
7 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Babnakalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.