Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi “kullanıcı dostu” arayüzü sunduğunu iddia ediyor.

Bulut dünyasının hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok donanımsal ve yazılımsal çözümü de servis olarak almaya başladık. Özellikle işletmeler için oldukça önemli olan bu konu “… as a Service” kavramını standart bir uygulama haline getirdi.

Çinli teknoloji devi Baidu geçen sene Hyperledger Blockchain konsorsiyumuna katıldığını duyurmuştu. Şirket en son yaptığı duyuru ile kendi bulut sunucuları üzerinde Blockchain as a Service (BaaS) hizmeti vermeye başladığını açıkladı.

Şirketin web sitesinde yer alan bilgilere göre “Baidu Trust” adı verilen servis şu anda kullanıcılarına en dost arayüz ile Blockchain uygulamaları geliştirmek için gerekli platform servisini sağlayan çözüm konumunda. Baidu, teknolojinin menkul varlık kayıtlarının tutulması ve bunlara bağlı takas işlemleri için uygun olduğunu ve Çin’de Blockchain teknolojisini kullanan ilk menkul kıymetler borsası platformu kurmaya izin veren yapı olduğunu iddia ediyor.

Bir diğer Çinli teknoloji firması olan Tencent ise kendi Blockchain servisini ihtiyaç duyan işletmelere sunacağını geçen sene açıklamıştı.

BaaS’ın yeni bir kavram olduğunu söyleyemeyiz zira geçen sene Microsoft da bu başlık altında hizmet vereceğini duyurmuştu.