Açık Bankacılık hakkında sorular ve cevapları

23 Ocak 2018
783 Görüntüleme

Açık Bankacılık (Open Banking) tartışmalarının en hararetli yaşandığı noktalardan birisi şüphesiz ki İngiltere. Londra’nın kalbinde bulunan FinTech İstanbul Londra temsilcimiz Aylin Alkan kavram ile alakalı soruları ve cevaplarını derleyen bir yazı kaleme aldı.

Bildiğiniz gibi, Ocak 2018 itibariyle Birleşik Kralık’ta (UK) Açık Bankacılık (Open Banking) uygulamasına geçildi. Şu an sosyal ve yerel medyada konuyla ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Ancak banka müşterilerinin konuyla alakalı birçok sorusu var. Açık bankacılık konusunda müşteri tarafından merak edilen soru ve cevapları sizin için derledik.

Açık Bankacılık nedir?

Şu ana kadar tüm finansal bilgileriniz bankanız tarafından tutuluyor ve işleniyordu. Düzenli ödemeleriniz neler, geçmişte nerelere para harcadınız, ne kadar elektrik faturası ödüyorsunuz, market alışverişleriniz ne kadar tutuyor, ayın hangi gününden itibaren bütçenizin üzerine çıkıyorsunuz ve benzeri tüm soruların cevapları bankanızın elindeydi. Açık Bankacılık uygulaması ise bugüne kadar bankanızın sizin için elinde bulundurduğu ve size ait veri üzerindeki kontrolü tekrardan sizin kontrolünüze vermeyi hedefliyor. Bunun yöntemi ise bankanızın sizin için sakladığı verilerinizi bağımsız mobil uygulama ve internet servislerinin erişimine izin vermesi ile sağlanacak. Böylece verinizin kontrolünü dilediğiniz kanallar ve uygulamalar ile elinize alabileceksiniz. Eğer bu konuda izniniz varsa, bankanız finansal verilerinizi talep ettiğiniz kuruluşa açmak zorunda. Bu uygulamaya ve ilgili düzenlemelere Açık Bankacılık adını veriliyor.

Sistem müşteriler için nasıl işleyecek?

Pratikte ve zaman içinde, akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda bir gösterge paneliniz (dashboard) olacak. Bu dashboard size değişik bankalardaki değişik hesaplarınızda ne kadar tutarınız olduğunu, kredi kart ve mağaza kartlarına ne kadar borcunuz olduğunu gösterecek. Bunun sonucunda bankalar arası servis değişimlerine açık olacaksınız. Bankalar arasındaki faiz oranlarını ve servis ücretlerini kıyaslayabilecek ve daha avantajlı önerilere ulaşabileceksiniz. Ayrıca şüpheli işlem olması halında bu sistem sizi bilgilendirecek.

Başka hangi servislere ulaşabileceğim?

Perakende mağazalar ve teknoloji şirketlerine düzenli ödeme talimatı vermiş olabilirsiniz ya da farklı kuruluşlar, kredi kartı dışında, cari hesabınızdan düzenli ödeme ile para çekebilir. Para yönetim uygulamaları aracılığı ile size hesabınızı nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili öneri ve tavsiyeler iletilecek. Uygulama hesabınızı takip edecek ve sıra dışı çekim olursa sizi uyaracak. Bu tip karşılaştırma servisleri sizin harcama alışkanlıklarınızı analiz edip size daha uygun kredi seçenekleri ve daha iyi kredi kart önerileri ile gelecek. Ayrıca bu sistem sayesinde, olası kredi talepleriniz daha çabuk sonuçlanacak çünkü kredi veren taraf sizin harcama geçmişinize kolaylıkla ulaşacak ve banka dökümlerinize ve benzeri belgelere ihtiyacı olmayacak.

Bu sistemin dezavantajları neler olabilir?

Müşteri olarak pek çok farklı uygulama ve servisten bombardıman gibi davetler alacaksınız. Bu bombardımandan sağ çıkamazsanız (gereğinden fazla kanala izin verirseniz) finansal verilerinizin kontrolünü yitirme olasılığı var. Ayrıca ihtiyacınız olmayan ürün ve servisleri almanız söz konusu olabilir. Bu da maliyetleri azaltmaya çalışırken, tam tersine maliyetlerinizi arttıracak bir sonuç doğurabilir. Ayrıca bu denli detaylı ve özel bilginizin başkaları ile paylaşımından bir müddet sonra rahatsızlık duyabilirsiniz.

Sistemin müşteriye avantajları nelerdir?

Olayın özü, farklı banka ve ürünleri arasında dolaşmaya gerek kalmadan, en uygun ürün ve hizmetin sizin için seçilmesi ve daha hızlı ve kolaylıkla harekete geçmenizin sağlanmasıdır. Zaman içinde bankalar arası değişimi tek tuşa basarak yapacak hale gelmeniz hedeflenmektedir. Bu sistem özellikle UK rekabet kurulu tarafından destekleniyor çünkü bütün bir takvim yılı içinde mevcut hesap sahiplerinin sadece % 3‘ü banka değiştiriyor ve bu da mevcut bankalarındaki yüksek ücretli ürün ve hizmetleri kullanmak zorunda kalmaları anlamına geliyor.

Müşteri olarak bu sisteme katılmak zorunda mıyım? (UK vatandaşları için)

Hayır. Mevcut durumda devam edebilirsiniz. Ayrıca datanızın açılmasına izin verseniz bile, istediğiniz zaman vazgeçme hakkına sahipsiniz.

Hesabımda bir terslik olursa bana kim geri ödeme yapacak?

Eğer hesabınızda herhangi bir şey ters giderse ya da izinsiz bir işlem olursa, bankanız size hesabınızda oluşan zararı ödemek zorunda, ayrıca bunu zarara sebep olan kuruluşa bildirip onlardan tazmin ve talep edebilir.

Şikayetler bankaya ya da servis sağlayıcılara iletildiğinden müşteri 15 gün içinde cevap almalılar, çok komplike bir durumsa süre maksimum 35 güne uzayabiliyor.

Türkiye’ye bakan yönü nasıl anlamalıyız?

Şu anda Birleşik Krallık’ta uygulamaya giren Açık Bankacılık dalgasının gelecek yıllarda ülkemizde de hayata geçmesini bekleyebiliriz zira Avrupa Birliği de PSD2 düzenlemesi ile bu sürece entegre olmak için uzun süredir hazırlık yapıyor. Türkiye bu uygulamanın başarıyla teknik ve düzenleme olarak altından kalkacak deneyime ve bilgiye sahip ancak tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve sistemden önceden görülmeyen problemlere karşı şu anda uygulamaya geçen ülkelerin izlenerek bu noktalarda hazırlıklı olunması büyük önem taşıyor.

Şüphesiz ki Açık Bankacılık kendi sektörünü olduğu kadar FinTech şirket ve girişimlerinin de doğması ve büyümesi için bir fırsat yaratacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.