Bankacılık dünyasında finans teknolojilerinin gelişmesi ve mobil uygulamalarının yaygınlaşması ile şubeler azalırken JPMorgan Chase’den tam aksi yönde bir açıklama geldi.

Son yıllarda bankacılık sektöründeki en çok konuşulan konulardan birisi mobil ve dijital dönüşüm süreci içinde banka şubelerine ve dolaylı olarak bu şubelerde çalışan personele olan ihtiyacın azalacağı. Bu konuda FinTech dünyasının liderlerinden Chris Skinner daha önce bir yazı kaleme almış ve özetle bu sürecin devam edeceğini ama şubelere olan ihtiyacın hiç bir zaman ortadan kalkmayacağının altını çizmişti.

Finextra’da yayınlanan habere göre JPMorgan Chase tam aksi yönde düşüncelere sahip. Şu anda JPMorgan Chase’in 23 ABD eyaletinde 5.130 şubesi bulunuyor. Banka bireysel ve kurumsal olarak toplam 61 milyon müşteriye hizmet veriyor.

Chase’in Bireysel Bankacılık CEO’su Gordon Smith, “Şirketimizin kalbinde bireysel şubelerimiz var” diyor ve ekliyor; “Biz 23 eyalette lideriz fakat Washington DC, Boston, Philadelphia ve henüz bazı diğer önemli eyaletlerde yer almıyoruz. Artık yeni pazarlara açılmayı planlıyoruz, binlerce yeni personeli işe alacağız ve bu alanlardaki tüketicilere ve küçük işletmelerimize yardım edeceğiz.”

Bu ayın başlarında bir diğer ABD bankası olan Wells Fargo tam aksi yönde bir açıklama yapmış ve önümüzdeki iki yıl içerisinde 900 şubesini kapatarak 2020 yılının sonuna kadar çalışan sayısını 5.900’den 5000’e düşürmeyi hedeflediğini paylaşmıştı.

Geçtiğimiz yıl ABD’de 2 binden fazla banka şubesi kapatıldı ve bunlardan 137 tanesi JPMorgan Chase’e aitti.

JPMorgan Chase açıklamasında bu kararın ABD’deki kurumlar vergisi sisteminde yapılan son değişiklikler ve “daha fazla teşvik edici iş ortamı” ile mümkün olduğunu açıkladı.

Banka aynı zamanda şu anda personeline 12 ila 16,50 dolar arasında ücret öderken bu rakamları da 15 ila 18 dolara yükseltmeyi hedefleri arasına aldı.

JPMorgan Chase’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, “Üstün iş gücümüzle daha fazla yatırım yapmaktan ve yeni ABD pazarlarına açılmaktan heyecan duyuyoruz. İnsanları işe alırız. Kobilere kredi ve destek veriyoruz” açıklamasını yaptı.

JPMorgan Chase gibi büyük bir bankanın mutlaka dikkate aldığı pek çok nokta vardır ancak gelen açıklamalardan da anlaşıldığı kadarıyla Trump yönetiminin politikalarına daha yakın bir duruşun ve bu politikalar sonucunda alınan kararların bir sonucunu bizlere gösterdiği yönünde yorum yapabiliriz.