Kripto varlıklara saldırılar artacak

30 Ocak 2018
677 Görüntüleme

Coincheck’e gerçekleştirilen saldırının ardından ripto para merkezlerine yapılacak saldırıların artacağını öngören Forcepoint uzmanları, yakın gelecekte gerçekleşebilecek yeni saldırılara karşı uyarıda bulundu.

Japon kripto para borsası Coincheck’i hedef alan siber suçluların, 500 milyon dolar değerindeki kripto parayı çalması gözleri kripto para borsalarının güvenlik açıklarına tekrardan çevirdi. Kripto paraların internete bağlı olmadığı için daha güvenli olan “soğuk cüzdan” yerine, “sıcak cüzdan” olarak bilinen internet bağlantılı cüzdanlarda saklanması siber suçluların gerçekleştirdiği saldırıların maddi açıdan felaketle sonuçlanmasına yol açtı.

Coincheck’e yapılan siber saldırının, bu alandaki en kritik tehdit için önemli bir örnek teşkil ettiğini dile getiren Forcepoint Güvenlik Laboratuvarı Yetkilisi Luke Somerville, doğrudan para sahiplerinin kripto cüzdanlarını hedefleyen saldırıların sıklaştığına dikkat çekti: Kripto para birimlerinin altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisi her ne kadar kronolojik işlem bloklarına sahte bilgi yerleştirmeyi neredeyse imkansız hâle getirip bu açıdan güvenlik sağlasa da kripto cüzdanlara yapılacak saldırılar sistemin daha zayıf bir noktasını vurduğu için siber suçlular açısından cazip bir hedef oluşturuyor.

Coincheck saldırısının detayları incelendiğinde, büyük miktarda kripto paranın soğuk cüzdan adını taşıyan çevrimdışı depolama seçenekleri yerine online depolama alanlarında, yani sıcak cüzdanlarda tutulduğu görülüyor. Coincheck güvenlik ekiplerinin hırsızlık vakasını tespit edip, sistemi kapatana kadar geçen süre de işin ölçeğini artırıyor.

Kripto paraların ülkelerin merkez bankaları tarafından güvence altına alınan bankalarda tutulan parayla farkının bu noktada ortaya çıktığını ifade eden Somerville, “Tıpkı cüzdanınızdan çalınacak nakit gibi, giden para tümüyle kayboluyor. Her ne kadar Coincheck bu vakada kayıpları karşılamayı kabul etse de, kripto para alım satım merkezlerini çerçeveleyen yasal düzenlemeler hâlen emekleme aşamasında” ifadelerini kullandı

Kripto para soygunları şirketlere uyarı niteliğinde bulunuyor

500 milyon doları aşkın kripto paranın çalındığı bu son saldırının, müşteriye ait veriyi ve kritik iş verisini korumakla yükümlü her şirket için bir uyarı teşkil etmesi gerektiğini belirten Forcepoint güvenlik uzmanı, “Siber saldırılar hem ölçekleri hem karmaşıklığı açısından her gün yeni bir kademeye ulaşırken, güvenlik uzmanları sayısız uyarı ve sorun ile ortaya çıkan yükü taşıyamayacak hâle geliyor. İnsanı ve veriyi merkeze alan, kurum içi ve kurum dışı veri akışına odaklanarak sıra dışı her olayı takibe alan bir güvenlik yaklaşımı bu yükü hafifletecektir.” diyor.

Bitcoin gibi bazı paralarda son dönemde yaşanan düşüşe rağmen, kripto para alım satım merkezlerinin hızlı yükselişi ve dijital para birimlerinin yüksek değerlere sahip olması nedeniyle siber suçluların bu alana yoğunlaştığını kaydeden Somerville, Coincheck saldırısının kripto para borsalarına yönelik son hack girişimi olmayacağı konusunda uyarıyor: Forcepoint 2018 Güvenlik Öngörüleri Raporunda dijital para borsalarının önümüzdeki yıl içinde büyük bir hedef haline geleceğini belirtmişti. Güney Koreli dijital para borsası Youbit’in çöküşü, Hong Kong merkezli Bitfinex’e yapılan DDoS saldırısı ve Slovenyalı kripto para madenciliği pazarı NiceHash’e yapılan saldırılar bu öngörüyü doğruluyor. Saldırıların böylesine sık gerçekleşmesi, bu dijital para alım satım merkezlerindeki güvenlik sistemlerinin acilen güçlendirilmesi gerektiği gerçeğini gözler önüne seriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.