Japonya merkezli mesajlaşma uygulaması Line uygulama üzerinden kredi ve sigorta hizmetleri ile kripto para çözümleri sunmak için özel bir bölüm kurdu.

Kullanıcı sayısı açısından dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatssApp olsa da Çin merkezli WeChat’in pazardaki hakimiyeti ve mobil ödemeler dünyasındaki rolü çok daha güçlü. Bu alanlarda geride kalmak istemeyen Japonya merkezli Line uygulaması da 200 milyon civarındaki kullanıcısına yeni servisler sunarak pazarda güçlenmek üzere kolları sıvadı.

Line şirketi yaptığı açıklama ile mobil uygulama üzerinden kredi ve sigortacılık hizmetleri ile kripto paralara yönelik çözümler sunmak üzere bir bölüm kurduğunu duyurdu. Line’ın finansal servislerde deneyimsiz olduğunu düşünmek hata olur zira uygulama üzerinde sunulan mobil ödeme hizmetinin şu anda 40 milyon aktif kullanıcısı var ve yılda 4 milyar dolar tutarında işlem hacmine sahip.

Japonya’da kripto para işlemleri yapabilmek için lisans başvurusu da yapan şirket bu izini aldıktan sonra Blockchain tabanlı token servisi ile kullanıcılarına sigorta poliçesi satarken benzer şekilde kredi kullandırabilecek.

Bir diğer mesajlaşma uygulaması olan Telegram’ın ICO ile sermaye toplama planları, WeChat’in Çin merkezli olmakla birlikte hızla büyümeye devam etmesi ve Facebook Messenger’ın devasa kullanıcı kitlesi ile büyümeye devam etme sürecinde Line attığı adımlar ile geleceğini güvence altına almayı hedefliyor.