eBay artık temel ödeme hizmetleri altyapısında PayPal’i kullanmayacağını açıkladı. Öncelik artık Hollanda merkezli Adyen’in.

Kısa bir süre önce “Milyar dolar değerinde FinTech şirketi nasıl oluşturulur?” başlıklı makale ile hakkında bilgi verdiğimiz Adyen, eBay ile değerini daha da yükseltecek büyük bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre eBay, ödeme hizmetlerinde önceliği kendi bünyesindeki PayPal üzerinden değil, Adyen üzerinden gerçekleştirecek. Pilot çalışmalar 2018’in ikinci yarısında ilk olarak Kuzey Amerika’nın belirli bölgelerinde yürütülecek. eBay’in beklentisi 2021’den itibaren müşterilerinin çoğunun yeni sistemi kullanması yönünde.

2002 yılında, o dönemki en büyük satın almalardan biri olarak tarihe geçen bir işlemle tam 1,5 milyar dolara eBay bünyesine katılan PayPal, o tarihten bu yana grup içindeki gelişimini sürdürüyordu. Yapılan resmi açıklamaya göre PayPal yine ödeme kanalı seçenekleri arasındaki yerini koruyacak. Ancak eBay’in öncelikli sunduğu seçenek ise Adyen olacak. Şirketten yapılan açıklamada, bu değişimle birlikte satıcıların ödeme işlemleri sırasında oluşan maliyetlerin azaltılmasının amaçladığını da belirtildi.

Milyar dolar değerinde FinTech şirketi nasıl oluşturulur?

Anlaşmanın eBay’in faaliyet gösterdiği tüm bölgeler için geçerli olacağı da duyuruldu. Adyen, hali hazırda 150’den fazla para birimini ve 200’ün üzerinde ödeme yöntemini kapsayan çözümlerini Facebook, Netflix, Uber ve Spotify gibi müşterilerine sunuyor. Şirket, iki ay kadar önce de WeChat Pay ile bir işbirliğine gitmişti. Bu birlikteliğin, özellikle Avrupa’ya gelen Çinli turistlere harcamalarını yönetmede kolaylık sağlayacağı belirtilmişti.