Innovate Finance tarafından hazırlanan rapora göre İngiltere’de bulunan FinTech şirketleri, yalnızca girişim sermayesi şirketlerinden 2 milyar dolara yakın yatırım aldı.

İngiltere yönetimi, Brexit sonrası çeşitli sektörlerde yaşanabilecek sorunları önlemek için pek çok adım attı. Bu sektörler arasında elbette finans ve daha özel bir ifadeyle FinTech şirketleri bulunuyor. Innovate Finance’ın hazırladığı rapora göre atılan adımlar ve destekler işe yaramış olmalı. Çünkü, ülkede bulunan FinTech şirketleri, yalnızca girişim sermayesi şirketleri üzerinden 2017’de 1,8 milyar dolar yatırım aldı.

224 anlaşmayla ulaşılan 1,8 milyar dolarlık yatırım, bir önceki yıla oranla yüzde 153’lük bir artışı da temsil ediyor. 2016’da 704 milyon dolar seviyesinde olan FinTech yatırımları, Brexit sonrası beklentilerin aksine azalmamış tam aksi iki kattan fazla artmış durumda. Bu artışta TransferWise ve OakNorth’a yapılan 200 milyon doların üzerindeki yatırımların etkisi büyük.

Hangi alanlarda yatırım yapıldığına baktığımızda ise geleneksel bankaların çözümlerine alternatif sunanların yüzde 24 ile ilk sırada olduğu görülüyor. Para transferi hizmeti verenler yüzde 21’lik kesimi temsil ederken alternatif kredi/finansman sağlayıcılar ise yüzde 17 ile takip ediyor. Yüzde 10 barajını aşan diğer başlık ise bireysel finans/varlık yönetimi çözümleri.

Dünyada durum nasıl?

Global tabloya baktığımızda ise İngiltere’deki gibi pembe bir resimle karşılaştığımızı söylemek pek mümkün değil. 2015’te 1993 anlaşma ile ulaşılan 17 milyar dolarlık tutar, 2016 mali yılında 2015 anlaşmaya ve 17,4 milyar dolara yükselmişti. Ancak 2017’de 2015 öncesine dönüldüğü görülüyor.

Innovate Finance raporuna göre geçen yıl girişim sermayesi şirketleri FinTech şirketleriyle 1824 anlaşma imzalarken, toplam yatırım tutarının 14,2 milyar dolara gerilediği tablo karşımıza çıkıyor.

Raporla ilgili diğer detaylara aşağıdaki sunumdan ulaşabilirsiniz.

https://issuu.com/innovatefinance/docs/2017_vc_investment_landscape_final_

Küresel FinTech ekosisteminin Ocak 2018 karnesi