İngiltere’deki FinTech girişimlerine rekor yatırım

7 Şubat 2018
555 Görüntüleme

Innovate Finance tarafından hazırlanan rapora göre İngiltere’de bulunan FinTech şirketleri, yalnızca girişim sermayesi şirketlerinden 2 milyar dolara yakın yatırım aldı.

İngiltere yönetimi, Brexit sonrası çeşitli sektörlerde yaşanabilecek sorunları önlemek için pek çok adım attı. Bu sektörler arasında elbette finans ve daha özel bir ifadeyle FinTech şirketleri bulunuyor. Innovate Finance’ın hazırladığı rapora göre atılan adımlar ve destekler işe yaramış olmalı. Çünkü, ülkede bulunan FinTech şirketleri, yalnızca girişim sermayesi şirketleri üzerinden 2017’de 1,8 milyar dolar yatırım aldı.

224 anlaşmayla ulaşılan 1,8 milyar dolarlık yatırım, bir önceki yıla oranla yüzde 153’lük bir artışı da temsil ediyor. 2016’da 704 milyon dolar seviyesinde olan FinTech yatırımları, Brexit sonrası beklentilerin aksine azalmamış tam aksi iki kattan fazla artmış durumda. Bu artışta TransferWise ve OakNorth’a yapılan 200 milyon doların üzerindeki yatırımların etkisi büyük.

Hangi alanlarda yatırım yapıldığına baktığımızda ise geleneksel bankaların çözümlerine alternatif sunanların yüzde 24 ile ilk sırada olduğu görülüyor. Para transferi hizmeti verenler yüzde 21’lik kesimi temsil ederken alternatif kredi/finansman sağlayıcılar ise yüzde 17 ile takip ediyor. Yüzde 10 barajını aşan diğer başlık ise bireysel finans/varlık yönetimi çözümleri.

Dünyada durum nasıl?

Global tabloya baktığımızda ise İngiltere’deki gibi pembe bir resimle karşılaştığımızı söylemek pek mümkün değil. 2015’te 1993 anlaşma ile ulaşılan 17 milyar dolarlık tutar, 2016 mali yılında 2015 anlaşmaya ve 17,4 milyar dolara yükselmişti. Ancak 2017’de 2015 öncesine dönüldüğü görülüyor.

Innovate Finance raporuna göre geçen yıl girişim sermayesi şirketleri FinTech şirketleriyle 1824 anlaşma imzalarken, toplam yatırım tutarının 14,2 milyar dolara gerilediği tablo karşımıza çıkıyor.

Raporla ilgili diğer detaylara aşağıdaki sunumdan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.