Fintech İstanbul, Finovate Europe 2018’den bildiriyor

7 Mart 2018
659 Görüntüleme

Her yıl Londra, San Francisco, New York, Hong Kong, Dubai ve Cape Town’da düzenlenen Finovate Conference serisinin Londra’da organizasyonuna katıldık.

Londra’da gerçekleşen Finovate Europe 2018 etkinliği yaklaşık 1.400 katılımcı ile birlikte 6 Mart Salı günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. 6 ila 9 Mart günleri arasında gerçekleşen etkinliğin ilk iki günü boyunca finans teknolojileri alanında yenilikçi çözümler yarattığını düşünen 70 firma, yatırımcı ve etkinliğe katılan ekosistemdeki büyük oyuncuların yetkililerine 7 dakikalık sunumlar yaparak, ürünlerini tanıtıyorlar.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ve Fintech İstanbul Londra temsilcimiz Aylin Alkan’ın da katıldığı etkinliğin ilk gününde gerçekleşen sunumlarda ağırlıklı olarak finans ve bankacılık dünyasında dijital dönüşüm, KYC (müşterini tanı), çoklu kanal entegrasyonu, Chatbot, dijital kanalların kişileştirilmesi, AI ve borç tahsilatı (debt collection) konularının yoğunlaştığı göze çarptı.

FinTech İstanbul Londra Temsilcisi Aylin Alkan ve BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Türkiye’den Garanti Bankası, Kuveyt Türk ve QNB FinansBank‘ın kurumsal olarak katıldığı etkinliğe aynı zamanda pek çok ziyaretçi ve FinTech girişimlerinin kurucuları ve temsilcileri de katılıyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar ve ekibi ile birlikte

Garanti Bankası çalışanlarından etkinliğe katılan Şeniz Akça‘nın bizlerle paylaştığı notlarına göre sunumlarda dikkat çeken noktalar şu şekilde gerçekleşti;

İlk gün yapılan 40 FinTech sunumunun konu dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

 • 13 Müşteri Varlık Yönetimi sunumu
 • 8 Veri Analiz sunumu
 • 6 Mobil Ödeme sunumu
 • 4 Güvenlik ve Kimlik Belirleme sunumu
 • 9 sunumun konusu ise Sigortacılık, Chatbot, Sunucu Yönetimi gibi farklı konulardan oluştu.

Sunumlarda öne çıkan noktalar;

 • Vipera & Mastercard‘ın çıkarttığı şirket kartlarını yönetim ve takip uygulaması
 • Pushfor’un bilgi aktarım güvenliği ve veri takibi konusu
 • Progress firmasının satış ve tahsilat yapabilen gelişmiş chatbot uygulaması
 • Onfido’nun kimlik doğrulama ve kimlik üzerinden bütün tanımlı sorgulamaları yapabildiği uygulaması. Bu sorgulara Kredi Büro sorgusunun da dahil olduğunu belirtiller.
 • Apollo adına sahip süreç tasarım aracı özellikle ve sadece kredi süreci tasarımı için geliştirilmiş ve buna yönelik kullanıcı kolaylıkları arayüzde sağlanmış.
 • Yukka Lab firması ise haber analizi yapabilen ve bunun üzerinden hem bugünü hem de geleceğe dönük trend analizlerini çıkartabilen ve bu analizleri görselleştirebilen bir uygulama tanıttı.
 • Maniga firması da kişisel transaction yönetim uygulamalarını tanıttı ve anlatılanlar arasında en gelişmiş arayüze sahip olan uygulama olarak karşımıza çıktı. Halihazırda 23 ülkede kullanılan bir yazılım olduğu sunum esnasında belirtildi.

Soner Canko ve Şeniz Akça

Bugün itibariyle de sunumlarınd evam ettiği etkinliğin son iki gününde ise konferans oturumları gerçekleşecek. Etkinlik boyunca; Digital ID / Authentication, MultiChannel, KYC / Customer Onboarding, PSD / API / Open Banking, Robo Advisory / Investment, ChatBots, Mobile Payments gibi konular tüm detayları ve FinTechlerin bu teknolojiler ile geleceğe nasıl yön vereceklerine dair ürünler, hizmetler, projeler ve fikirler tartışılacak.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Etkinlik boyunca ilginç ve dikkat çeken noktaları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.