Her yıl Londra, San Francisco, New York, Hong Kong, Dubai ve Cape Town’da düzenlenen Finovate Conference serisinin Londra’da organizasyonuna katıldık.

Londra’da gerçekleşen Finovate Europe 2018 etkinliği yaklaşık 1.400 katılımcı ile birlikte 6 Mart Salı günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. 6 ila 9 Mart günleri arasında gerçekleşen etkinliğin ilk iki günü boyunca finans teknolojileri alanında yenilikçi çözümler yarattığını düşünen 70 firma, yatırımcı ve etkinliğe katılan ekosistemdeki büyük oyuncuların yetkililerine 7 dakikalık sunumlar yaparak, ürünlerini tanıtıyorlar.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ve Fintech İstanbul Londra temsilcimiz Aylin Alkan’ın da katıldığı etkinliğin ilk gününde gerçekleşen sunumlarda ağırlıklı olarak finans ve bankacılık dünyasında dijital dönüşüm, KYC (müşterini tanı), çoklu kanal entegrasyonu, Chatbot, dijital kanalların kişileştirilmesi, AI ve borç tahsilatı (debt collection) konularının yoğunlaştığı göze çarptı.

Fintech İstanbul, Finovate Europe 2018’den bildiriyor
FinTech İstanbul Londra Temsilcisi Aylin Alkan ve BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Türkiye’den Garanti Bankası, Kuveyt Türk ve QNB FinansBank‘ın kurumsal olarak katıldığı etkinliğe aynı zamanda pek çok ziyaretçi ve FinTech girişimlerinin kurucuları ve temsilcileri de katılıyor.

Fintech İstanbul, Finovate Europe 2018’den bildiriyor
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar ve ekibi ile birlikte

Garanti Bankası çalışanlarından etkinliğe katılan Şeniz Akça‘nın bizlerle paylaştığı notlarına göre sunumlarda dikkat çeken noktalar şu şekilde gerçekleşti;

İlk gün yapılan 40 FinTech sunumunun konu dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

 • 13 Müşteri Varlık Yönetimi sunumu
 • 8 Veri Analiz sunumu
 • 6 Mobil Ödeme sunumu
 • 4 Güvenlik ve Kimlik Belirleme sunumu
 • 9 sunumun konusu ise Sigortacılık, Chatbot, Sunucu Yönetimi gibi farklı konulardan oluştu.

Sunumlarda öne çıkan noktalar;

 • Vipera & Mastercard‘ın çıkarttığı şirket kartlarını yönetim ve takip uygulaması
 • Pushfor’un bilgi aktarım güvenliği ve veri takibi konusu
 • Progress firmasının satış ve tahsilat yapabilen gelişmiş chatbot uygulaması
 • Onfido’nun kimlik doğrulama ve kimlik üzerinden bütün tanımlı sorgulamaları yapabildiği uygulaması. Bu sorgulara Kredi Büro sorgusunun da dahil olduğunu belirtiller.
 • Apollo adına sahip süreç tasarım aracı özellikle ve sadece kredi süreci tasarımı için geliştirilmiş ve buna yönelik kullanıcı kolaylıkları arayüzde sağlanmış.
 • Yukka Lab firması ise haber analizi yapabilen ve bunun üzerinden hem bugünü hem de geleceğe dönük trend analizlerini çıkartabilen ve bu analizleri görselleştirebilen bir uygulama tanıttı.
 • Maniga firması da kişisel transaction yönetim uygulamalarını tanıttı ve anlatılanlar arasında en gelişmiş arayüze sahip olan uygulama olarak karşımıza çıktı. Halihazırda 23 ülkede kullanılan bir yazılım olduğu sunum esnasında belirtildi.
Fintech İstanbul, Finovate Europe 2018’den bildiriyor
Soner Canko ve Şeniz Akça

Bugün itibariyle de sunumlarınd evam ettiği etkinliğin son iki gününde ise konferans oturumları gerçekleşecek. Etkinlik boyunca; Digital ID / Authentication, MultiChannel, KYC / Customer Onboarding, PSD / API / Open Banking, Robo Advisory / Investment, ChatBots, Mobile Payments gibi konular tüm detayları ve FinTechlerin bu teknolojiler ile geleceğe nasıl yön vereceklerine dair ürünler, hizmetler, projeler ve fikirler tartışılacak.

Fintech İstanbul, Finovate Europe 2018’den bildiriyor
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Etkinlik boyunca ilginç ve dikkat çeken noktaları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Finovate Europe 2018 farklı tartışmaları gün yüzüne çıkardı