FinTech uygulamaları bankalara artık bir adım daha yakın

16 Mart 2018
628 Görüntüleme

FinTech girişimi Revolut, Avrupa genelinde otomatik ödeme talimatlarını hizmete sunarak bankalar ve FinTech şirketleri arasındaki en önemli farklardan birini daha ortadan kaldırdı.

Aynı zamanda bir bankacılık lisansı için başvuru sürecinden geçen Revolut, Avrupalı kullanıcıların elektrik, doğalgaz ve diğer aylık faturalarını çok daha kolay bir şekilde ödemelerini sağlamak için otomatik ödeme talimatı hizmeti vermeye başladı.

Şirket ilk olarak MasterCard ile uyumlu ve birden fazla para birimini destekleyen bir dijital cüzdan olarak piyasaya çıkmıştı. Böylelikle kullanıcılar kendi bulundukları ülkenin para birimiyle Revolut’e para yükleyebiliyor ve bunu farklı para birimleri şeklinde diğerlerine gönderebiliyor.

Otomatik ödeme talimatı Avrupa’da aylık faturalar için kritik öneme sahip

Para gönderiminde bugüne kadar yapılabilen işlemler genelde kart ödemeleriyle sınırlıydı. Buna karşın çoğu Avrupa ülkesinde elektrik ve telefon ödemelerinin otomatik ödemeye bağlanması gerekiyor. Revolut son olarak Temmuz 2017’de her kullanıcısına hem Euro hem de Pound biriminde kişisel bir IBAN tanımlayarak tüm Avrupa genelinde abonelik bilgilerini kullanma olanağı sunmaya başlamıştı.

Son olarak Revolut kurucusu Nikolay Storonsky Reuters’e yaptığı açıklamada; Aralık ayında başa baş noktasını yakaladıklarını ve hızlı kullanıcı büyümesini 2018 yılında da sürdürmeyi hedeflediklerini paylaşmıştı.

Şimdi ise tüm bu ödemeleri otomatik olarak gerçekleştirmek mümkün. Revolut bugün 1,5 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veriyor. Üstelik hizmet çeşitliliğinde de ilk döneme göre bir hayli farklılıklar mevcut. Seyahat ve telefon sigortasından, kripto para alımına kadar pek çok işlem doğrudan Revolut uygulaması üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Şimdi, diğer FinTech girişimlerinin de bu trendi takip etmesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.