Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

19 Mart 2018
326 Görüntüleme

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal’in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı.

BMO Bolt adıyla sunulan chatbot, Kanada’nın en popüler mesajlaşma platformu olan Facebook Messenger üzerinde çalışıyor. Finn.ai tarafından yapılan açıklamaya göre ülke nüfusunun yüzde 84’ü Facebook’a bir akıllı telefon aracılığıyla erişim sağlıyor. Kanada’da akıllı telefonları üzerinden mobil bankacılık işlemlerini gerçekleştirenlerin oranı ise yüzde 38 olarak belirtiliyor.

Kanadalı müşterileri için günlük bankacılık işlemlerinde dijital teknolojilerin her geçen gün daha fazla tercih edildiğini ifade eden BMO Financial Dijital İşler Direktörü Brett Pitts, bu nedenle chatbot teknolojisinin önemli bir ihtiyacı karşılayacağına dikkat çekti.

Chatbot soru soruldukça öğreniyor

BMO Bolt bankacılık işlemlerinde en sık sorulan 250 soruya anında yanıt verme kapasitesine sahip. Yılın 365 günü, 24 saat boyunca yanıt verilebilen sorular arasında BMO ürünlerine ilişkin konular, döviz kurları, şube ve ATM noktaları gibi başlıklar yer alıyor. Üstelik Finn.ai açıklamasına göre chatbot, bir BMO müşterisiyle etkileşim kurduğu her seferde ek sorulara yanıt vermeyi öğrenerek kendini geliştirebilecek.

Finn.ai daha önce yine Kanada’da ATB Financial ve Nikaragua’da Banpro ile benzer projelere imza atmıştı. Ancak Bank of Montreal, Kanada’da chatbot kullanan ilk ulusal banka oldu. FinTech trendlerine yatkınlığıyla bilinen Bank of Montreal, daha önce de IBM’in Blockchain tabanlı ticaret platformuna katılan beş bankadan biri olmuştu.

Batavia adı verilen bu yeni platform, dünyanın her yerinden ve her boyuttaki kuruluş tarafından erişilebilecek şekilde inşa ediliyor. Hyperledger Fabric Blockchain altyapısı ile güçlendirilmiş olan sistem, tüm ticaret kanallarında yapılan işlemleri destekleyecek bir yapıya sahip.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
33 görüntüleme
FinTech
33 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı
FinTech
41 görüntüleme
FinTech
41 görüntüleme

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Bir yatırım şirketi olan BlackFin Capital, FinTech ve alt kırılımlarında faaliyet gösteren büyüme aşamasındaki girişimleri fonlamada kullanmak üzere 180 milyon…

Fransa’dan FinTech atağı
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

Fransa’dan FinTech atağı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Fransa, Kripto para girişimlerinin artışı ve hükümetin desteğiyle Avrupa’nın FinTech merkezi olma yolunda ilerliyor. FinTech sektörü küresel ölçekte bilinirlik kazanmaya devam…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.